Мета: формувати вміння складати задачі за поданим виразом; закріпити вміння розв’язувати задачі двома способами; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення (с. 44, завдання 315).
– Розгляньте числові дані та дайте відповіді на запитання.
– Яка маса вівці та двох гусаків?
35 + 5 • 2 = 45 (кг)
– У скільки разів маса вівці більша
35 : (5 + 2) = 5 (разів)
– На скільки кілограмів маса гусака і качки разом менше від маси вівці?
35 – (5 + 2) = 28 (кг)
3. Робота за таблицею
Числа | 8 | 14 | 18 | 9 | 18 | 27 | 18 | 36 | 72 | 81 |
Знайти | Половину | Третину | Дев’яту частину |
4. Складання задачі за виразом (с. 44, завдання 316)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складатимемо задачі за виразами, розв’язуватимемо задачі
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над задачею (с. 44, завдання 317)
1) Аналіз умови задачі.
2) Самостійний запис розв’язання задачі.
32 : 4 • 9 = 72 (кг)
3) Перевірка виконаної роботи.
– Що важче: 9 індичок чи дві віці, і на скільки?
(72 – (32 + 32) = 8 (кг))
2. Робота над задачею (с. 46, завдання 325)
– Прочитайте задачу. Розв’яжіть її двома способами.
1-й спосіб
([ ] + [ ]) = [ ]
2-й спосіб
[ ] : [ ] + [ ] : [ ]
Дивлячись на структурні записи виразів, учні складають план розв’язання задачі кожним зі способів, підставляють числа і знаходять відповіді. Коли діти переконаються, що відповіді однакові, вчитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число: можна спочатку знайти цю суму, а потім поділити її на число, а можна поділити на число окремо кожний доданок і знайдені частки додати.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (с. 45, завдання 323)
– Обчисліть рівності:
1 варіант – верхній рядок;
2 варіант – нижній рядок.
2. Робота над задачею (с. 44, завдання 318)
Аналіз умови задачі.
– Чи відомо, скільки метрів тканини виготовила майстриня за 1 годину на 1-му верстаті?
– Чи відомо, скільки тканини виготовляє майстриня на 2-му верстаті за 1 годину?
– Як дізнатися продуктивність праці майстрині на 2-му верстаті за 1 годину?
– Як дізнатися, за скільки годин на 2-му верстаті вона виготовить 56 м тканини?
Один учень працює за закритою дошкою, решта – самостійно в зошитах.
Перевірка виконаної роботи.
56 : (4 + 3) = 8 (год)
3. Завдання з логічним навантаженням
1) С. 45, завдання 319.
Якщо Тетянка віддасть братові 9 горіхів, то у неї залишиться 16 горіхів.
25 > 16 на 9.
2) С. 46, завдання 327.
Зважують три і три монети. Якщо монети будуть у рівновазі, то це означає, що легша монета – у третій купці з трьох монет. Якщо при зважуванні терези не будуть у рівновазі, то легша монета – в одній з купок першого зважування. При другому зважуванні беруться будь-які дві монети купки, в якій легша монета. Якщо терези у рівновазі – то легша монета третя, якщо терези не будуть у рівновазі – то легшу монету відразу видно.
4. Робота над геометричним матеріалом
– Накресліть відрізки: АВ – 12 см, ВС – у 4 рази коротший.
– Чому дорівнює довжина відрізка ВС?
– Як обчислили?
– Чому обрали дію ділення?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого ви навчалися на уроці?
– Які навички вдосконалювали?
– Як оцінюєте свою роботу на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 46, завдання 328; 329.