Мета: ознайомити учнів зі сполучним законом дії множення; закріплювати вміння розв’язувати задачі, рівняння; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Добуток чисел 5 і 7 збільшити на 8.
– Частку чисел 40 і 5 зменшити на 3.
– Суму чисел 15 і 17 зменшити у 4 рази.
– Різницю чисел 45 і 38 збільшити у 5 разів.
Відповіді: 43; 5; 8; 35.
3.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви ознайомитеся ще з одним законом дії множення, продовжите розв’язувати задачі та рівняння.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над задачею (с. 48, завдання 339)
– Поясніть розв’язання задачі та рівність.
Висновок. Для будь-яких чисел а, b, с правильна рівність (а • b) • с = а • (b • с), або сполучний закон множення: щоб добуток двох чисел помножити на третє число, можна перше числопомножити на добуток другого і третього чисел.
2. Первинне закріплення (с. 48, завдання 340)
– Поставте
– Обчисліть їх значення.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (г. 48)
Множити числа можна в будь-якому порядку. Результат множення не залежить від порядку запису множників.
4. Робота над задачею (с. 48, завдання 342)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
Було – 50 кг цукру
Насипали – ? по 3 кг цукру
Залишилось – 23 кг цукру
– Чи можемо зразу дати відповідь на питання задачі? Чому?
– Як дізнатися, скільки цукру насипали?
– Яку дію треба виконати, щоб відповісти на головне питання задачі?
– Запишіть розв’язання в зошити.
Сильніші учні складають вираз, усі решта розв’язують задачу по діях. Розв’язання
1) 50 – 23 = 27 (кг) – насипали
2) 27 : 3 = 9 (пакетів)
Відповідь: у 9 пакетів насипали цукор.
5. Творча робота над задачею
– Складіть задачу, подібну до попередньої, за виразом: (25 – 13) : 2.
Фізкультхвилинка
Із-за парт всі миттю встали,
Гарно спинки підрівняли.
Вгору тягнимось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками цок-цок.
І продовжим знов урок.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 48, завдання 343)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
Принесли – 48 брусків
Використали – 4 коробки по 6 брусків
Залишилось – ?
Після аналізу умови задачі учні розв’язують її самостійно.
Розв’язання
1) 6 • 4 = 24 (б.) – використали
2) 48 – 24 = 24 (б.)
Відповідь: залишилося 24 бруски пластиліну.
2. Розв’язування рівнянь (с. 48, завдання 341)
Перший рядок з коментуванням; другий – самостійно.
3. Гра “Число загубилось”
4. Робота з геометричним матеріалом (с. 48-49, завдання 344)
– Розгляньте малюнки.
– Знайдіть довжину відрізка CD.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Яке завдання здалося найскладнішим? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 49, завдання 345; 346.