Мета: ознайомити учнів з табелем-календарем; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на дві і три дії; розвивати математичне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Футбол”
3. Математичний диктант
– Запишіть вирази та обчисліть їх значення зручним способом.
– До числа 46 додати суму чисел 18 і 4.
– Від суми чисел 37 і 57 відняти 47.
– Від числа 91 відняти суму чисел 71
– До суми чисел 36 і 38 додати 2.
Відповіді: 68; 47; 5; 76.
4. Фронтальне опитування
– Як називаються компоненти при множенні?
– Замініть додавання множенням: 16 + 16 + 16 + 16.
– Замініть множення додаванням: 15 • 3.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Відгадайте загадки.
– Стоїть дуб, на ньому – дванадцять гілок, а на кожній гілці – по чотири гнізда, а в кожному гнізді – по семеро пташенят. (Дні, тижні, місяці, рік)
– Сам днів не знає,
А іншим указує. (Календар)
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з табелем-календарем, будемо вчитися орієнтуватися в ньому, а також
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота за табелем-календарем (с. 19, завдання 119)
– Розгляньте календар.
У ньому показано, як рік ділиться на місяці, місяці – на тижні, тижні – на дні. Місяць має ЗО або 31 день. У лютому 28 або 29 днів. Рік, у якому лютий має 29 днів, називають високосним.
– Скільки місяців має рік?
– Скільки місяців мають по 31 дню?
– Яке сьогодні число, день тижня, місяць?
2. Первинне закріплення (с. 20, завдання 120)
– Які пори року ви знаєте? Скільки їх?
– Скільки днів триває літо? осінь? зима? весна? 100 років – століття.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 19, завдання 117)
1) Аналіз задачі за питаннями вчителя.
– Складіть коротку умову до задачі.
2) Диференційоване розв’язування задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу виразом.
3 • 7 + 4 = 25 (р.)
Усі решта – під керівництвом учителя по діях.
2. Самостійна робота
– Обчисліть приклади.
2 • 8 + 45
3 • 7 + 39
34 – (12 – 6)
2 • 7 – 12
2 • (13 – 5)
3 • 9 – 17
3. Робота над задачею (с. 19, завдання 118)
Аналіз задачі, складання короткої умови.
– Прочитайте розв’язання задачі з підручника.
– Поясніть, про що дізналися кожною дією.
4. Робота з геометричним матеріалом
Довжина відрізка АВ – 8 см, а відрізок КМ у 2 рази коротший. Знайдіть довжину відрізка КМ.
– Накресліть ці відрізки в зошиті.
5. Завдання з логічним навантаженням
ЩО ЇЛИ КОТИ?
В кожного своя є миска,
Їсть кіт Мурзик не сосиску,
Їсть не рибу кіт Васько
І не кашу з молоком.
І руденька Любка наша
Їсть із мисочки не кашу.
Біла кицька Віолетта
Уподобала котлету.
Хто їсть рибу, хто – сосиску?
Хто вподобав каші миску?
(Рибу – Любка, сосиску – Васько, а кашу – Мурзик.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Який рік називають високосним?
– На який день тижня припадає твій день народження? Новий рік?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 20, завдання 121; 122.