Мета: формувати в учнів уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 17)
Учитель може заслухати відповіді кількох учнів.
Учні читають план і текст розповіді за темою “Дари лісу”. Колективно аналізують відповідність плану тексту розповіді.
Каліграфічна хвилинка
– Розгадайте ребус.
(Попереду)
–
Пп По пе пл па попереду
– За малюнком складіть і запишіть розповідне речення зі словом попереду.
Гра “Редактор”
– Прочитайте поданий текст.
– Знайдіть у ньому недоліки, виправте їх.
– Прочитайте вдосконалений текст.
От лісок. Росте в лісі ялинка. Біжить через лісок зайчик. Дмухнув вітерець. Ялинка зашелестіла. Зайчик злякався. Зайчик підвівся на лапки і слухає. У лісі знову тихо.
Зрадів зайчик і почав гризти травичку. Ой! Знову щось шелестить. Зайчик перелякався. Боїться зайчик усякого шелесту.
– Який заголовок можна
– Назвіть префікси у виділених словах.
Робота за таблицею “Типи текстів”
Розповідь | Опис | ? |
Розповідаємо про певну подію | Описуємо предмет або подію | Хочемо довести або спростувати певну подію |
– Яку назву можна дати третьому виду текстів?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми попрацюємо над текстами-міркуваннями; дізнаємося про особливості побудови тексту-міркування.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота за підручником (вправа 30, с. 19)
- Ознайомлення з текстом.
– Прочитайте текст вправи.
– Яка мета цього тексту?
– Який це тип тексту? (Це текст-міркування.)
- Робота в групах.
– Об’єднайтеся в групи та попрацюйте над першим завданням до вправи.
– У чому полягає особливість побудови тексту-міркування?
- Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 19).
– Відшукайте ці слова у тексті вправи.
- Списування доведення із завданням, поданим на с. 19 підручника.
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Тренувальна вправа 31 (с. 19-20)
– Прочитайте поданий текст.
- Визначення у тексті твердження, доказу, висновку.
– Якої частини тексту не вистачає? (Висновку)
- Вибіркове списування.
Виписування слів, використаних у доказах (погоджуюся, дійсно, мені здається).
– Прочитайте подане у вправі твердження, висновок.
– Поміркуйте, про що можна написати у висновку?
– Запишіть свої думки у зошити.
Перевірка виконаної роботи. (Заслухати декілька учнів.)
Складання тексту за поданим твердженням (вправа 32, с. 20)
– Прочитайте поданий текст.
– Зверніть увагу на виділене речення.
– Спробуйте скласти власне міркування на основі поданого речення.
Гра “Будівельники”
– Перебудуйте текст-розповідь на текст-міркування.
Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом. Бережіть птахів!
Необхідно оберігати птахів.
ПІДСУМОК УРОКУ
– Пригадайте, що таке текст?
– Які бувають типи текстів?
– З яких частин складається текст-міркування?
– Які слова доречно використовувати у доведенні? А які – у висновку?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 33 (с. 20).