Урок 6
Тема. Тема, мета, заголовок тексту
Мета: відновити та систематизувати знання про зв’язне висловлювання; актуалізувати уявлення про характерні ознаки тексту; розвивати вміння визначати тему й мету тексту, добирати заголовок згідно з темою тексту; розвивати діалогічне мовлення дітей; виховувати любов до читання, художньої літератури.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. “Тест-контроль”
Дві пари отримують завдання створити можливі варіанти
2. Робота із вправою 22
– Виберіть і прочитайте поради, які, на вашу думку, найбільш актуальні для учнів нашого класу.
– Як ви їх розумієте?
– З якою орфограмою ви працювали, вставляючи пропущені літери? Поясніть.
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
Запиши правила культури мовлення.
Картка 2
Наведи зразки можливих форм ввічливого звертання.
4. Продовження роботи “Тест-контроль”
Пари представляють складені діалоги. Учні обговорюють й оцінюють результати роботи.
– Що правильно зробили
– Чи всіх вимог до усного мовлення дотримались друзі при складанні діалогів?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Робота у творчих групах
Клас ділиться на групи. Кожна із груп обирає собі питання із записаних на дошці, на яке вона буде складати відповідь.
– Що таке текст?
– Які ознаки тексту?
– Наведіть зразок висловів, які не можна вважати текстом.
– Складіть коротеньку зв’язну розповідь про свої іграшки.
2. Обговорення результатів роботи груп
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні ми присвятимо урок поглибленню та розширенню наших знань про текст. Які проблеми ви хотіли б висвітлити на уроці?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Фронтальна робота
– Ознайомтеся з правилом на с. 13.
– Порівняйте його зі складеною нами схемою.
– Що ми не врахували?
– А що таке тема тексту? А мета?
– Який заголовок можна дібрати до тексту, складеного учнями однієї із груп?
– На які свої питання ви отримали відповіді?
2. Колективна робота
Усне опрацювання вправи 23.
3. Хвилинка каліграфії (з дошки)
Книги – джерело знань.
– Проаналізуйте та оцініть свою роботу, порівнявши її зі зразком на с. 13.
– Як ви розумієте зміст цього вислову?
– Якою може бути тема тексту із такою назвою? А мета?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота за варіантами
Сильні учні виконують вправу 24.
Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 25.
Додаткові завдання
I варіант – розібрати за членами речення останнє речення. Пояснити вживання великої літери.
II варіант – усно визначити частини мови в другому реченні.
– Якої частини мови із вивчених немає в цьому реченні?
2. Колективна творча робота
За вправою 25 (3) – усно.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Вчитель заздалегідь готує дошку до цього етапу уроку, але не відкриває завдання до кінця заняття.
Прийшла осінь. Пожовкли де рева. Дні стали коротшими, а ночі – довшими. Відлетіли перелітні птахи. | Верби сумують над водою. Спить земля під глибоким снігом. Дівчинка хитро посміхається. |
– Виберіть і прочитайте текст.
– Чому другий запис не є текстом?
– Визначте характерні ознаки першого тексту.
– Доберіть заголовок.
VII. Домашнє завдання
С. 13, правило; впр. 26 (3, 4, 5).