Урок 4
Тема. Усне й писемне мовлення
Мета: актуалізувати знання дітей про види мовлення, познайомити й вчити дотримуватись вимог щодо усного і писемного мовлення; виховувати бажання до збагачення свого мовлення засобами художньої літератури; розвивати мовлення учнів.
Обладнання: картки зі словами.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 12)
– Прочитайте, які висловлювання про мову ви знайшли. Поясніть, як ви їх розумієте.
– Які мови є спорідненими для української мови?
II. Актуалізація опорних
Робота зі схемою.
– Можливо, хтось із вас знає, які види мовлення існують?
– А хочете дізнатися про це?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні ми дізнаємось про види мовлення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Каліграфічна хвилинка
Пис лення усне мов емне
– Які слова можна утворити з цих складів?
2. Робота зі схемою
– Як вам здається, де місце цих слів у схемі? (Вчитель стирає знаки питання і вписує знайдені слова.)
– А заповнити пропуски у схемі ви можете цими словами.
Учні проводять обговорення, результатом якого повинна стати відповідна схема:
3. Колективна робота із вправою 13
Як висновок – ознайомлення із правилом на с. 19.
– Чого навчає нас це правило?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота із підручником (вправа 14)
– Який висновок ви зробили для себе з цих приказок?
2. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 15)
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– З якими видами мовлення ви познайомилися? Яка між ними різниця?
– Які види діяльності належать до усного (писемного) мовлення?
– Які засоби виразності можна використовувати в усному мовленні?
– Які поради дає нам народна мудрість?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 16.