Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене,
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Хто швидше?”
– Поставте
Клас, школа, сніг, звір, дощ, книжка, дорога, змій, пальто, гривня, учень.
– Що ви можете розповісти про правопис закінчень у родовому відмінку множини.
2. Каліграфічна хвилинка
– Відгадайте загадки.
У місті він по рейках ходить,
Він народ з роботи возить!
На дорозі не зівай,
Їде часто тут… (трамвай).
Вгору ріжки підіймає
І в дорогу вирушає.
Їздить тільки у містах
В будні дні і по святах. (Тролейбус)
– Запишіть каліграфічно.
Тт Тт тр тра тро рам лейб
Трамвай і тролейбус – наземні види транспорту.
– Яких
3. “Мозковий штурм”
– Що таке іменник?
– Як змінюються іменники?
– Що є початковою формою іменників?
– Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині?
– Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наведіть приклади.
– У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кінцевих приголосних звуків основи?
– Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини. Визначте основу і закінчення у слові солов’ї.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вживаються без прийменників, у якому – тільки з прийменниками, навчимося правильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
– Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції – поєднують слова, не є самостійними членами речення.)
– Наведіть приклади прийменників.
– Що ви можете розповісти про правопис прийменників?
2. Творче завдання
– Спишіть, вставляючи потрібні прийменники, визначте відмінок іменників.
1-й ряд
… узліссі горобина росла-виростала,
Ягідки її червоні… сонцем палали.
Як дівчина гарненька стоїть… намисті,
Вітерець легесенький розмовляє… листям.
2-й ряд
… Свят-Вечір раз юрбою
Ми ходили… колядою.
А була така пороша,
Що аж плакав міхоноша,
Бо… торбу… пиріжками
Набивався сніг грудками.
3-й ряд
Змайстрував мій братик Гриць
Гарну хаточку… птиць.
Он… дереві вона,
… садку… вікна.
– У якому відмінку іменники вживаються без прийменників?
Висновок. У називному відмінку іменники вживаються без прийменників. В інших відмінках іменники можуть уживатися без прийменників і з прийменниками.
3. Робота за таблицею
Українською | Російською |
По полях | По полям |
По берегах | По берегам |
По горах | По горам |
– У якому відмінку вжиті іменники в українській та російській мовах?
– Які закінчення вони мають?
– З яким прийменником уживаються?
Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по мають закінчення – ах, – ях.
4. Тренувальна вправа
– Позначте речення, в якому виділене слово записано з помилкою.
По дорогах їздили автомобілі.
По дорогам їздили автомобілі.
По морям пливуть кораблі.
По морях пливуть кораблі.
Туристи подорожують по країнах.
Туристи подорожують по країнам.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване письмо
– Спишіть, вставивши замість крапок потрібні закінчення іменників у множині.
– Визначте відмінок цих іменників.
Пісня замріяна лине в колоссі і трав… степів золотавих під ясним небом України.
Урожай приніс турбот доволі – всі дорослі на жнив…, у полі.
Йде робота на завод…, йдуть у школ… заняття.
2. Робота в парах
– Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники.
– Визначте відмінок цих іменників у реченнях.
– Без чого не може обходитись освічена людина? (Книга)
– Де росте велика верба? (Річка)
– Навколо чого посадили квіти? (Кущі)
– Звідки діти принесли гриба? (Ліс)
– 3 чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)
– До чого пристосувалися кактуси? (Спека)
3. Розбір іменника як частини мови
– Прочитайте виразно вірш.
– Один іменник (за вибором) розберіть як частину мови.
Я – маленька колядничка,
В мене теплі рукавички,
В мене комір, плащ, спідниця –
Не боюся сніговиці!
Я – малий колядничок,
Знаю гарні колядки –
Маю шапку, кожушок
І новенькі чобітки.
Р. Завадович
Пам’ятка
Алгоритм аналізу іменника як частини мови
1. Запишіть слово.
2. Поставте до нього питання.
3. Визначте, до якої частини мови воно належить.
4. З’ясуйте, власною чи загальною назвою є іменник.
5. Поміркуйте, це істота чи неістота.
6. Визначте рід, число іменника.
7. Знайдіть слова, з якими в реченні пов’язаний іменник.
8. З’ясуйте, яким він є членом речення.
9. Поясніть особливості вимови і написання.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?
– Продовжіть речення.
– Я навчився…
– Я запам’ятав…
– Я вмію…
Гра “Упіймай іменник з прийменником”
У Марічки, у сестрички,
Засмутилось кругле личко:
Повернулася із річки,
А в косі немає стрічки!
Біля вільхи край дороги
Не знайшла, втомила ноги.
Сльози бризнули Марічки:
Як же буду я без стрічки?
А. Свашенко
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ