Урок 52
Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок. Навчальний діалог. Вимова й написання слова вулиця
Мета: розширити й поглибити знання учнів про вживання великої літери; вчити правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок; учити складати діалог із дотриманням мовних нормативів та правил етикету; розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування.
Обладнання: фізична мапа України, мапа Харкова.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація
1. Перевірка домашнього завдання (вправи 227, 232)
Учні пояснюють уживання великої літери на письмі.
– Які слова слід завжди писати з великої літери?
2. Бесіда
– Прочитайте текст із вправи 240. Поясніть вживання великої букви.
– А що позначають слова Київ, Дніпро? Чому вони написані з великої літери, адже це не імена людей і не клички тварин?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Отже, сьогодні ми будемо вчитися писати з великої літери не тільки назви міст, сіл, річок, а й вулиць.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Хвилинка чистопису
Ха Бе Де
– Чому слово Десна написане з великої літери?
2. Самостійна робота з підручником (вправа 234)
– Зробіть висновок із записаного. Звірте свої спостереження з правилом на с. 109.
– Які ще слова тепер ми завжди писатимемо з великої літери?
3. Робота з фізичною мапою України і мапою Харкова
I варіант: виписати назви найбільших міст України;
II варіант: виписати назви найбільших річок України;
III варіант: виписати назви гір і морів України;
IV варіант: виписати назви найбільших вулиць міста.
– Які слова ви записали з великої літери? Чому?
4. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (вправа 237)
Перевірка – опитування пари.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Прочитайте текст із вправи 241. Чого там не вистачає?
– Як ви напишете ці слова?
– Прочитайте завдання. Чи будете ви списувати текст?
3. Складання діалогу (вправа 233)
Учитель звертає увагу учнів на дотримання норм культури спілкування. Далі учням пропонується інсценувати складений діалог.
– Чи можна за такою адресою знайти, де мешкає хлопець?
– А як треба було назвати свою адресу?
4. Словникова робота
– Назвіть одним словом: простір між двома рядами будинків для їзди та ходіння; місце надворі, де люди збираються на прогулянку. (Вулиця)
– Прочитайте це слово в рамочці на с. 108. На що треба звернути увагу?
– Напишіть рядок слова у зошит і підкресліть ту літеру, яку в ньому слід запам’ятати.
– Запишіть, на якій вулиці ви живете.
– Яке слово ви написали з великої літери? Чому?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Запишіть свою повну адресу. Прочитайте слова, які ви записали з великої літери. Чому?
– Які ще слова ви завжди писатимете з великої букви?
2. Гра “Будь уважний”
– Як тільки почуєте слово, що пишеться з великої букви, сплесніть у долоні.
Місто Київ, дівчинка Оленка, корова Зірка, собака Жук, пташка ластівка, річка Лопань, вулиця Армійська, Ірина Сергіївна, Павлик Золотухін.
– Чому слова пташка, ластівка пишемо з малої літери?
– А чому слова Ірина Сергіївна та Павлик Золотухін пишемо з великої літери?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 109, вправа 241.