ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 10. ВІДРІЗОК. ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ЛАМАНА. ЛАНКИ ЛАМАНОЇ ЛІНІЇ. ПОРІВНЯННЯ ПРЕДМЕТІВ ЗА ВИСОТОЮ (“НАЙВИЩИЙ – НАЙНИЖЧИЙ”). РОЗТАШУВАННЯ ПРЕДМЕТІВ “ЗЛІВА, СПРАВА”
Мета: ознайомити учнів з поняттями “відрізок”, “ламана”; учити порівнювати довжини відрізків, рахувати ланки ламаної лінії, порівнювати предмети за висотою (“найвищий – найнижчий”); розвивати увагу; виховувати старанність.
Хід уроку
I.
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба “Не позіхай, продовжуй”
Лічба від 1 до 6; від 3 до 8; від 7 до 2; від 5 до 9; від 8 до 3.
2. Гра “Добери стільки ж”
Учитель демонструє групу предметів, а діти викладають відповідну кількість геометричних фігур.
3. Весела лічба
Півник вибрався на тин,
А за ним іще один.
Скільки півників усіх?
Полічіть-но швидше їх.
Два кілечка у руці.
Два загострені кінці.
Все це цвяшком закріпили.
Скільки ножиць налічили?
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 17)
Завдання
– Розгляньте малюнок. Що зробили точки? На скільки частин поділили пряму?
– Візьмемо середню частину. Із скількох сторін вона обмежена точками? Це відрізок.
Відрізок – це частина прямої, яка з обох боків обмежена точками. Точки – це кінці відрізка.
– А як називаються дві інші частини розрізаної прямої?
Завдання 2
– Розкажіть, що ви бачите на малюнку. До якої казки ця ілюстрація?
– Що робили тварини? Як вони це робили? Чому вони отримували щоразу різну довжину?
– Довжину відрізка можна виміряти.
– Хто на малюнку найвищий, а хто – найнижчий? Скільки пальм зліва, а скільки – справа?
Завдання 3
– Кого ви бачите на малюнку? Що він робить?
– Це хлопчик Крок. Один крок – це міра довжини. Якої довжини перший відрізок? другий? третій?
– Порівняй довжини відрізків. Який відрізок найкоротший? Який – найдовший?
– Ламана – це сукупність поєднаних між собою відрізків. Ці відрізки – ланки ламаної.
– Які бувають ламані лінії? (Замкнена і незамкнена)
Завдання 4
– Якого кольору незамкнена ламана? Скільки ланок вона має?
– Якого кольору замкнена ламана? Скільки ланок вона має?
– Порівняйте кількість ланок.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в зошиті
1) Накресліть ламану лінію, що складається із трьох ланок.
2) “Конкурс красунь”. Написання цифр 1; 2.
2. Цікава математика
1) Робота над загадками.
– Один говорить, двоє слухають, а двоє дивляться. (Рот, вуха, очі)
– Один з трубою тягне всіх за собою. (Потяг і вагони)
– Між двох світил
Я посередині один. (Очі, ніс)
2) Логічна задача.
– На яблуні достигли шишки.
Дві я віддам Ведмедикові,
Три – Лисичці,
Дві – їжакам.
Скільки шишок я віддам?
(Жодної, бо на яблуні шишки не ростуть.)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Ми рахували?
– Ми писали?
– Які геометричні фігури запам’ятали?
– З чого складаються ламані лінії?