Урок 118
Тема. Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів
Мета: систематизувати знання учнів з теми “Дієслово”; розвивати вміння робити морфологічний аналіз дієслів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 226)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Відновіть опорну схему.
Дієслово:
– позначає.
– відповідає.
– виражає.
– має початкову.
–
– змінюється за.
– у реченні буває.
– Як визначити час дієслова?
– Які характерні особливості дієслів минулого часу? А теперішнього і майбутнього часів?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні ми зосередимо свою увагу на дієсловах, згадаємо все, що ми про них знаємо.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне опрацювання вправи 228
– Яку роль виконують дієслова у тексті?
– Дієслова сплелося та біжать усно розберіть морфологічно.
– Доберіть початкову форму до дієслів пустило й сипле.
– Як визначити дієвідміну дієслова?
2.
Учні з високою швидкістю письма виконують вправу 230.
Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 229.
3. Пошукова робота в парах (за вправою 231)
– Як ви визначили наявність префікса у дієслові?
– Чим цікаві дієслова у цьому вірші? (Всі вони – минулого часу.)
– Зробіть морфологічний аналіз слова вийшов.
4. Розвиток зв’язного мовлення
Вправу 227 опрацювати колективно. Залежно від наявності часу записати складений текст.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Наведіть приклади дієслів у неозначеній формі.
– Доберіть спільнокореневе дієслово жіночого роду в минулому часі до іменника прасування.
– Поставте це дієслово у форми майбутнього й теперішнього часу. Змініть його число.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 232.