Мета: продовжити закріплення знань учнів про текст; формувати вміння порівнювати однотемні тексти-описи художнього і науково-популярного стилів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати вміння бачити прекрасне у повсякденному житті.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Лунає дзвіночок, до праці мерщій!
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 41, с. 22)
Перевірка складених
Фронтальне опитування
– Що таке текст?
– Які типи текстів знаєте?
– Яку роль у тексті-розповіді відіграють елементи опису предмета чи явища?
Каліграфічна хвилинка
Кк ко ос ул ар
Козуля, косуля, сарна
– Як називаються такі слова? До якої частини мови вони належать?
– Складіть з одним зі слів речення та запишіть у зошити.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання вправи 42 (с. 23)
- Виразне читання вірша Л. Пшеничної.
– Про кого йдеться у тексті?
– Навіщо вороні люстерко?
– Як ви зрозуміли
– До якого стилю належить цей текст? (До художнього)
- Інтонування розповідних і питальних речень.
– Скільки питальних речень у тексті?
– Запишіть їх у зошити.
Порівняння однотемних текстів-описів (вправа 43, с. 23)
– Прочитайте тексти.
– Визначте, де художній, а де – науково-популярний текст.
– Чому ви так уважаєте?
– Що спільного в обох текстах?
– У якому тексті автор надає наукові відомості про ворона, а у якому описує його за допомогою слова?
– Які порівняння використовує автор у художньому тексті-описі?
– Де найчастіше ви можете зустріти науково-популярний текст?
Списування художнього тексту із завданням
– Назвіть слова, характерні для художнього тексту-опису.
Фізкультхвилинка
Стали, діти, біля парт.
Кожен з вас здоров’я варт.
Піднімайте руки вгору,
Сонце сили додасть хворим.
Присідайте до землі,
Будуть сили немалі.
А тепер взялись за руки,
Хай покинуть слабкість й муки.
Нам же далі працювати,
То й здоров’я треба мати.
Самостійна робота (вправа 44, с. 24)
– Прочитайте подані сполучення слів.
– Про яку пташку йдеться?
Варіант 1
– Складіть і запишіть художній текст-опис зозулі, використовуючи подані у вправі сполучення слів.
Варіант 2
– Складіть і запишіть науково-популярний текст-опис птаха, використовуючи подані у вправі сполучення слів.
Заслуховування робіт учнів. Виправлення мовних помилок Цікаво знати!
- З усіх птахів першою летить у вирій і останньою прилітає зозуля. У народі кажуть, що на це є вагома причина: в зозулі зберігаються ключі, адже її вважають ключницею вирію. У Росії зозулю називають “кукушка”, у Болгарїї – “кукувица”, у Німеччині – “кукук”, у Франції – “куку”. Італійці називають її “куколо”, іспанці – “куко”,чехи – “кукачка”. З давніх-давен відомо: зозулі кують зазвичай у добру погоду. Їхнє “ку-ку” означає, що стоятимуть теплі, ясні дні. Перед сухою та теплою погодою зозуля кує довго.
ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого дізналися на уроці?
– Чого навчилися?
– Що було виконувати найважче?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 45 (с. 24).