МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
УРОК 56 Які моря є в Україні?
Тема. Які моря є в Україні?
Мета: розповісти учням про Чорне та Азовське моря, що омивають береги України; пояснити господарське значення морів; сприяти формуванню екологічного мислення учнів; виховувати пізнавальний інтерес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Я назву декілька слів, а ви скажете, з яким словом вони пов’язані.
Україна, курорти, пляж, Ялта, дельфіни.
– Що об’єднує всі ці слова? (Чорне море)
–
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 1 26-127)
Робота за картою України
– Роздивіться карту України на другому форзаці підручника.
– Яким кольором позначені моря?
– Знайдіть на ній моря, що омивають береги України.
– Як вони називаються?
– Які міста розташовані на берегах цих морів?
– Роздивіться фото на с. 126 і поміркуйте: чому люди люблять відпочивати на березі моря?
Робота в парах
– Порівняйте: як відрізняються Чорне й Азовське
– Як різняться ці моря за кількістю в них води?
– Яке море більше і глибше?
– Яке море тепліше?
– Розгляньте малюнки на с. 127.
– Поміркуйте: на якому з малюнків художник умовно зобразив кількість води у Чорному, а на якому – в Азовському морі?
– За що Чорне море так назвали?
– Якого кольору набуває в ньому вода під час шторму?
– Через значну кількість водоростей Чорне море темніше за інші моря. Можливо, ще й тому його назвали Чорним.
– Розгляньте фото на с. 127.
– Які тварини живуть у Чорному та Азовському морях? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
– Яка найбільша риба Чорного моря?
– Чи бувають летючі риби? Прочитайте про них у довідковому бюро на с. 139.
– У Чорному морі водиться невелика акула катран. Не схожа на інших риб і чорноморська камбала калкан. Прочитайте про неї у довідковому бюро на с. 137.
– Яке господарське значення морів? (Ними перевозять на морських суднах вантажі. У морях виловлюють багато риби. Береги морів – чудове місце відпочинку.)
Завдання для друга природи України
– Уявіть, що ви перетворилися на дельфіна. Розкажіть про Чорне або Азовське море від його імені.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота над загадками
– Вона в морі промишляє,
І людей, і риб лякає.
Гострі зуби в два ряди,
Ось плавець стирчить з води.
Краще б в морі потонула
Ця страшна, бридка….(акула).
– В морі плаваю на дні,
Там спокійніше мені,
Як желе, мої боки:
І прозорі, і м’які.
Якщо зловиш мене ти –
Можу руку обпекти! (Медуза)
– У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. (Риба)
2. Гра “Що “зайве”?”
– Азовське, Тихий, Чорне.
– Дніпро, Свитязь, Дністер.
3. Робота над прислів’ями та приказками про море
– В морі тому води багато, що ніхто її не п’є.
– 3 малих крапель робиться море.
– Ложкою моря не вичерпати.
– Не море топить кораблі, а вітер.
– Хоч море велике, та вода не годиться.
V. Підсумок уроку
– Які моря омивають територію України? Покажіть їх на карті.
– Чим Чорне море відрізняється від Азовського?
– Які тварини живуть у Чорному та Азовському морях?
– Що нового ви дізналися про моря? Поясніть значення морів для людини.
– Чому люди їдуть відпочивати до моря?