ТЕКСТ
Урок 4. ЗАКРІПЛЕННЯ ПОНЯТТЯ ПРО БУДОВУ ТЕКСТУ.
ТЕМА, МЕТА ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ЗАГОЛОВОК
Мета: поглибити і поширити знання учнів про текст; розвивати вміння самостійно визначати тему, мету тексту, добирати заголовок; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати уважність, спостережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 17, с. 10)
– Прочитайте поради, які, на вашу думку, найбільш актуальні для вашого класу. Як ви їх розумієте?
– Які пропущені
2. Каліграфічна хвилинка
Рр Рр Ра ир бр рш
Рана від слова заживає, проте слід глибокий залишається.
– Підкресліть іменники.
– Поділіть для переносу слова заживає, залишається.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Спробуйте пояснити вислів каліграфічної хвилинки.
– Слова ми добираємо залежно від того, як ми ставимося до предмета чи події. Дуже часто ми не звертаємо увагу на ті слова, вислови, які ми використовуємо в мовленні. Ви із захватом читаєте казки, вірші, оповідання
– Прочитайте (с. 11), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Прочитайте запитання, виділені чорним жирним шрифтом на с. 12. Щоб дати відповіді на ці запитання, попрацюємо над вправою 18 (с. 12).
2. Колективне виконання вправи 18 (с. 12)
– Самостійне читання тексту учнями.
– Переказ прочитаного тексту.
– Визначення теми, мети, головної думки тексту з опорою на зразок міркування у підручнику.
– Який заголовок можна дібрати до тексту? (“Книги – джерело мудрості”)
– Запишіть заголовок каліграфічно у своїх зошитах.
– Проаналізуйте та оцініть свою роботу, порівнявши її зі зразком на с. 12.
3. “Пригадай!” (с. 12)
– Що називають текстом?
– Що є темою, метою тексту?
– Що можна визначити у тексті?
– Що можна дібрати до тексту?
4. Коментоване письмо. Вправа 19 (с. 12-13)
Учні виразно читають текст та розповідають, що цікавого дізналися з нього.
– Визначте тему, мету тексту.
– Доберіть до нього заголовок.
– Спишіть останній абзац тексту, коментуючи всі орфограми.
– Підкресліть вираз, ужитий у переносному значенні. (“Зійшов вічний спокій”)
– Як ви розумієте цей вираз?
– Складіть звукову модель слова любов’ю.
– Назвіть у слові тверді і м’які приголосні звуки.
– Усно визначте частини мови у другому реченні.
– Якої частини мови немає в цьому реченні? (Числівник, сполучник)
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
– Прочитайте текст.
– Замініть виділені слова антонімами.
– Запишіть свій текст.
Настала весна. Зазеленіли дерева. Дні стали довшими, а ночі – коротшими. Прилетіли перелітні птахи. У полях починається гаряча пора.
2. Перевірка виконаної роботи
Конкурс на добирання кращого заголовка до тексту.
– Прочитайте речення лівого і правого стовпчиків.
Що стрункіше від тополі? Посередині галявини росте кремезний дуб.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Що стрункіше від тополі? | Посередині галявини росте кремезний дуб. |
Золота берізка опустила свої віти. | Це могутнє дерево широко розкинуло своє гілля. |
Як гарно клени підросли! | Шумить сердитий вітер, але дуб не гнеться. Дуб – найміцніше дерево наших лісів. |
– Які з цих речень становлять текст?
– Доведіть свою думку.
– Чому речення лівого стовпчика не утворюють текст?
– Які характерні ознаки тексту ви запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 20, с. 13.
Мовчазне читання рядків з віршів Т. Шевченка
– Які почуття виникли у вас? Чому?
– Якими кольорами ви намалюєте картинки до цих віршів?
– Прочитайте 3 і 4 завдання цієї вправи. Це буде вашим домашнім завданням.