Урок 105
Тема. Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами
Мета: закріпити вивчене про тверді та м’які приголосні; формувати правильне уявлення про звуко-буквений склад слова; удосконалювати вміння проводити звуко-буквений аналіз слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до хліборобської праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка
– Прочитайте вірш напам’ять.
– Вимовте кожен приголосний звук у виділених словах.
– Які різні звуки в цих словах позначає буква л?
– Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [л’] у слові полю?
2. Хвилинка чистопису
Іж тю лі земля
– Доберіть слова з цими буквосполученнями. (Ніж, пиріжок, тюлень, тюльпан, літо, політ) Складіть їх звукові моделі.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– На сьогоднішньому уроці ми пригадаємо й закріпимо ті знання та вміння, яких набули раніше, вивчаючи звуко-буквений склад слів. Також
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 219)
– Прочитайте текст за особами.
– Як ви розумієте слова дідуся?
– Запишіть короткі відповіді на кожне запитання.
1) Чим орють землю?
2) Чим сіють зерно?
3) Чим збирають урожай?
– Вимовте приголосні звуки виділеному слові. Якими буквами позначено м’якість приголосних звуків?
2. Робота над загадкою (вправа 220)
– Прочитайте загадку і знайдіть у ній відгадку.
– Розглянте плуги на малюнку на С. 93. Вимовте кожен звук і складіть звукову модель слова. ([п], [л], [у], [г] )
3. Фізкультхвилинка
4. Творча робота (вправа 221)
– Розгляньте малюнок і прочитайте вірш.
– У яких словах вірша буква я позначає голосний звук [а] і м’якість попереднього приголосного?
– Усно складіть коротку розповідь за малюнком, використовуючи слова з вірша й такі вирази: добре пригріває, парує земля, виїхали в поле, орють лани, урожай пшениці.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з прислів’ями (вправа 222)
– Складіть прислів’я з поданих частин.
– Як ви розумієте перше прислів’я?
– Які ще прислів’я про працю ви знаєте?
– Запишіть складені прислів’я. (Весняний день рік годує. Посієм вчасно – вродить рясно. Посій упору – будеш мати зерна гору.)
– Складіть звукову модель слова рясно.
2. Письмо по пам’яті (з дошки)
Зимою сонце крізь плач сміється.
Синиця пищить – зиму віщує.
Плаче жовтень холодними сльозами.
Осінь усьому рахунок веде.
– Прочитайте прислів’я і запам’ятайте їх.
– Запишіть по пам’яті. Підкресліть літери, що позначають м’якість приголосних звуків.
– Складіть звукові моделі слів крізь, синиця.
VI. Підсумок уроку
– Якими літерами позначають м’якість приголосних звуків на письмі?
– Наведіть приклади слів з позначенням м’якості приголосних літерою і.
– Наведіть приклади, щоб звук [а] позначався літерами а, я.
– Чому так буває?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 223.