Урок 12. ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ “ТЕКСТ”
Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливостями; узагальнити знання учнів за темою “Текст”; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 26)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Щотижня в нашій країні видається велика кількість газет і журналів. У них уміщена інформація
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення із заміткою до газети. Вправа 46 (с. 25)
– Прочитайте текст вправи.
– Порівняйте його з текстом, який ви складали вдома.
– Які відмінності ви помітили?
2. Розвиток мовлення
– Яку цікаву справу виконував ваш клас?
– Як би ви про це розповіли учням з іншої школи?
3. Робота за тлумачним словником
Газета – періодичне, друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить
– Діти, а хто готує матеріали для газет і журналів? (Кореспонденти, журналісти)
– Хто такий кореспондент?
Кореспондент – співробітник газети, журналу, радіо, або приватна особа, яка надсилає свої інформації з місць.
– А хто такий журналіст?
Журналіст – професійний літературний працівник газет, журналів, радіо та інших органів інформації та пропаганди.
4. Робота з примірником газети
– Розгляньте номер газети (дитяча газета).
– Які рубрики є в цьому примірнику газети? (Передова стаття, повідомлення про факти і події з життя країни, новини із життя країни, новини із життя зарубіжних країн, статті про події в галузі науки і культури, художні твори, оголошення, інформація…)
5. Спостереження за мовним матеріалом
ПОВЕРНУТИСЯ Б ЗНОВ У ГІМАЛАЇ
Погодні аномалії дошкуляють не лише людям, а й тваринам. Так, у Харківському зоопарку спеціалісти розповіли нам, що гімалайські ведмеді довго не могли залягти в зимову сплячку, бо термометр узимку показував плюсову температуру. Тільки після того, як до України прийшли морози, ведмеді нарешті заснули і на якийсь час полишили мрії повернутися в Гімалаї.
А. Хвильовий
– Прочитайте статтю (замітку).
– Який вона має заголовок?
– Про яку проблему розповів автор?
– Хто автор цієї замітки?
– Як по-іншому можна назвати замітку до газети?
6. Обговорення плану роботи над заміткою (статтею). Вправа 47 (с. 26)
– Хто може писати статті у шкільну газету?
– Про що можна написати у шкільну газету?
– Сьогодні ви будете дописувачами в шкільну газету. А щоб правильно написати замітку, ми скористаємося пам’яткою, поданою у вправі 47.
7. Робота в групах
– Напишіть замітку за темою: “Спостереження під час екскурсії до осіннього парку”.
8. Звітування груп. Виправлення мовних помилок
9. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Ознайомлення з написанням листа. Вправа 48 (с. 26-27)
Виразне читання листа, поданого у вправі
– До кого звертається автор?
– Про що він повідомляє?
– Які відмінності в оформленні листа і замітки ви помітили?
2. Хвилинка спілкування
– Про яку цікаву послугу розповідають автори підручника?
– З якою метою люди вигадали електронну пошту?
– Яких правил слід дотримувати школярам під час користування комп’ютером?
3. Узагальнювальна бесіда
– Що таке текст?
– Що можна скласти до тексту? З якою метою його складають?
– Які типи текстів вам відомі?
– Як уникнути повторення в тексті?
– Чим художній текст відрізняється від науково-популярного?
– Чим особливий текст-міркування?
– Що робить наше мовлення образним?
VI. ПІДСУМ0К УРОКУ
– Чи сподобався вам урок?
– Що цікавого ви навчилися робити на уроці?
– З якими новими словами ознайомилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 49 (3), с. 27.