Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
Гра “Склади слова – назви тварин”
Ербвлюд, міджьл, оаджбл, кйорнжвоао (Верблюд, джміль, бджола, жайворонок)
2. Каліграфічна хвилинка
Вп
– Доберіть до слова антонім.
– Складіть та запишіть речення, визначте його граматичну основу.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але навідаємося до міста під назвою “Будова слова”. Повторимо, з яких частин може складатися слово, будемо знаходити і визначати ці частини в словах.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Зупинка “Закінчення слова”
– Складіть словосполучення з поданих слів.
Милуватися, квітка;
Повернути, Марія;
Розповісти, мама.
– За допомогою чого сполучено
– Виділіть закінчення.
– Що ми називаємо закінченням? (Змінну частину слова)
– Яку роль відіграє закінчення в мові?
2. Зупинка “Основа слова”
– Навчившись знаходити змінну частину слів – закінчення, ми тим самим знаходимо іншу його частину, яка залишається незмінною. Ця частина називається основою.
– Прочитайте прислів’я.
– Випишіть з них слово правда, виділіть основу та закінчення.
Правда світліша за сонце. Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає. По правді роби, по правді і буде.
– Що необхідно робити, щоб правильно визначити основу і закінчення?
3. Зупинка “Частини основи. Корінь. Суфікс. Префікс”
Робота за таблицею
– Розгляньте таблицю та зробіть висновки про частини основи.
– Пригадайте, що називається коренем?
– Назвіть частину основи, що стоїть перед коренем.
– Як вона називається?
– Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням.
– Як вона називається?
– Розберіть слова за будовою.
Вигадка, ніч, книжка, лісник, політ, школяр, прекрасний.
– Яка частина є обов’язковою в основі?
– Доведіть, що за допомогою префіксів і суфіксів творяться нові слова.
Пам’ятка “Розбір слова за будовою”
– Прочитай слово. До якої частини мови воно належить і що означає?
– Зміни слово за відмінками та визнач у ньому закінчення.
– Визнач основу слова (це частина слова без закінчення).
– Добери до слова 2-3 споріднених слова та визнач корінь.
– Назви префікс, суфікс.
4. Фізкультхвилинка
5. Зупинка “Споріднені (спільнокореневі) слова”
– Випишіть з тексту споріднені слова.
Прилетіли шпаки,
Дорогі співаки,
Прилетіли весну зустрічати,
У шпаківнях нових
Скоро будуть у них
Жовтороті малі шпаченята.
Г. Бойко
– Які слова називаються спорідненими? (Споріднені (спільнокореневі) слова мають спільний (однаковий) корінь, який об’єднує їх за основним лексичним значенням.)
– Як називається спільна частина споріднених слів?
Поміркуй!
– Чи всі стовпчики слів можна назвати спільнокореневими?
– Чому? Доведіть свою думку.
Сад | Вода | Літак |
Садок | Водичка | Літака |
Садівник | Водяний | Літаком |
Насадка | Підводний | У літаку |
(У першому стовпчику не всі слова об’єднані за основним лексичним значенням: “зайве” слово “насадка”;
У другому стовпчику всі слова є спільнокореневими;
У третьому стовпчику ми спостерігаємо тільки зміну форми одного й того самого слова. Ці слова не є спільнокореневими.)
6. Гра “Хто швидше?”
– Запишіть по два слова, що відповідають поданим схемам.
7. Перевірка виконаної роботи
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– З яких частин складається слово?
– Як визначити в слові закінчення й основу?
– Що таке закінчення? основа?
– Що називається коренем? Як його визначити?
– За допомогою чого утворюються нові слова?
– Чим відрізняється префікс від суфікса?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ