Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285).
Мета. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв’язних висловлюваннях.
Обладнання: таблиця часів дієслова.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 281).
1. Вправа “Інтерв’ю”.
– Наведіть приклади неозначеної форми дієслова.
– Продовжте речення: “Неозначена форма дієслова є… .” (…початковою формою дієслова.)
– Прочитайте дібрані спільнокореневі
2. Учнівський диктант.
– Продиктуйте кожен за порядком підготовлені вами прислів’я і приказки. Назвіть у них дієслова в неозначеній формі. (Якщо діти не підготувались до цього завдання, вчитель зачитує свої варіанти з тим самим завданням.)
– Життя прожити – не поле перейти.
– Ліпше без вечері лягати, та без боргів уставати.
– Хочеш знати – не соромся питати.
– Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
– Гарно того вчити, хто хоче все
– Якщо хочеш старість спокійну мати, мусиш замолоду працювати.
– Щоб довго жити, треба працю любити.
– Хто хоче робити, роботу знайде.
– Підкресліть дієслова в неозначеній формі.
– Чи можна визначити за цими дієсловами, коли відбулась дія і хто її виконує? Чому? (Не можна, бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Діти, а сьогодні ми ознайомимось із дієсловами, які вказують на час дії і на особу, яка виконує дію.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Складання речень за малюнками (за вправою 282).
– Розгляньте малюнки. Дайте відповідь на питання до малюнків.
– Запишіть дієслова, які ви вжили для складання речень. (Написав, вкладає (кладе), кине.)
– Коли відбувається дія у кожному з трьох випадків?
У першому – дія відбулась раніше (написав).
У другому дія відбувається тепер (кладе).
У третьому – дія ще відбудеться (кине).
2. Робота з таблицею часів дієслова (с. 143).
Краще, коли є велика таблиця, з якою працюватимуть всі колективно.
А) Розгляд таблиці з коментарем вчителя і допомогою учнів.
Б) Цікаво знати.
– Мова ескімосів Північної Америки і Гренландії має 63 форми теперішнього часу дієслова.
– Багато часів мають дієслова і в англійській мові. Тут виділяють аж шістнадцять часових форм.
3. Ознайомлення з правилом про часи дієслова (с. 143, 144).
Фізкультхвилинка.
– Впізнайте дієслова у фізкультхвилинці-вірші, визначте їх час.
Трава низенька-низенька,
(присідають) дерева високі-високі,
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
Вітер дерева колише, гойдає,
(нахил тулуба вліво і вправо)
Птахи летять, відлітають,
(помахи руками, як крилами)
А діти тихенько за парти сідають.
4. Творча вправа (вправа 283).
А) Доповніть таблицю дієсловами минулого, теперішнього і майбутнього часу (усно).
Б) Складіть і запишіть речення з різними часовими формами одного і того самого дієслова. Наприклад:
Тато розповідав цікаву історію.
Тато розповідає цікаву історію.
Тато розповідатиме цікаву історію.
– Як можна назвати слова, наведені в таблиці?
5. Каліграфічна хвилинка.
Жд жда aт ждати ждати
– Змініть і запишіть це слово у трьох часових формах.
– До слова ждати підберіть синонім і теж запишіть у трьох часових формах. (Чекали, чекають, чекатимуть.)
6. Самодиктант (текст заздалегідь записаний на дошці).
А) Читання вірша і з’ясування незрозумілих слів.
Як довго ждали ми своєї волі слова,
І ось вона співа, бринить.
Бринить-співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить.
Олександр Олесь
Б) Вивчення вірша по рядочках, запам’ятовування розділових знаків.
В) Запам’ятовування орфограм.
Г) Запис вірша з пам’яті.
Г) Самоперевірка написаного.
Д) Підкреслення дієслів, визначення часу дієслів за допомогою поставлених до них питань.
7. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
– Як змінюються дієслова? (За часами.)
– Які часові форми має дієслово? (Т. ч., .чин. ч., майб. ч.)
2. Вибірковий диктант.
– Я зачитую три часові форми одного дієслова, а ви записуєте так:
1 ряд – дієслова минулого часу,
2 ряд – дієслова теперішнього часу,
3 ряд – дієслова майбутнього часу.
Орють, оратимуть, орали. Сіяв, сіє, сіятиме, Зійшло, сходить, зійде. Виполюю, буду полоти, полола. Виростатиме, виростало, виростає. Буду збирати, збирала, збираю.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 143, 144 – правила, с. 145 – вправа 285.