Мета: нагадати учням про алфавіт, повторити назву кожної букви, поєднання букв; підсумувати навички учнів з письма, набуті протягом року; вчити працювати у зошиті без друкованої основи; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти; виховувати охайність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Повторення правил сидіння за партою під час письма.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над загадками і віршами
– Хтось на біле полотно Чорне висипав пшоно.
Як зумієш позбирати,
Зможеш
– Букви всі – від А до Я,-
Як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
Знати грамотній дитині. (Абетка)
– Усі букви від А до Я живуть у місті Алфавіт. Букви живуть, як одна дружна сім’я.
ОДНА СІМ’Я
Зранку випав перший сніг.
Всюди чути гамір, сміх,
Та не видно щось ніде
Літер А, Б, В, Г, Г, Д…
– Мабуть, справи в них свої,-
Кажуть Е, Є, Ж, З, И, І, Ї,-
Доведеться, як не гірко,
Нам самим іти на гірку…
– Ні, давайте заберем
Букви Й, К, Л та М! –
Раптом Н, О, П, Р, С
Підстрибнули до небес:
– Заберіть на
Ми всі маєм вільний час!
– Ми також! – слідом кричать
Т, У, Ф, Х, Ц та Ч.
Букви Ш, Щ, Ю і Я
Мовлять: – Ми – одна сім’я,
І тому всі тридцять три
Покатаємось з гори!
– Мусить бути саме так! –
Їх підтримав М’який Знак.
– З якої букви починається абетка?
– Якою буквою закінчується?
– Скільки букв позначають голосні звуки?
– Які це букви?
– Які букви позначають два звуки?
– А яка буква не позначає жодного звука?
2. Читання алфавіту за таблицею
3. Диктант рукописного алфавіту
Діти працюють за с. 53 зошита.
Фізкультхвилинка
4. Робота у зошиті без друкованої основи
Учитель ознайомлює учнів з новим зошитом, пояснює його відмінність.
Роботу на кожному уроці краще почати з елементів, узятих зі сторінки певної букви. Учні пишуть рядок букв і рядок буквосполучень. Потім проводиться диктант слів, речень, списування з друкованого і рукописного шрифту.
5. Списування з друкованого тексту
– Відгадайте загадку. Складіть звукову модель слова-відгадки.
– Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати!
А коли мене не знаєш,
То нічого не вгадаєш.
Діти відгадують загадку, встановлюють, що це два великих речення. Їх слід писати на чотирьох робочих рядках. На першому рядку розмістити перші чотири слова. Перше слово в реченні треба писати з великої букви, в кінці поставити кому. На другому рядку починати писати з великої букви, в кінці речення поставити знак оклику. Щоб правильно написати кожне слово, необхідно промовляти його по складах і порівнювати з написаним на дошці.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Чи запам’ятали українську абетку?
– Скільки у ній літер?
– Які звуки вони позначають?
– Які літери не позначають жодного звука?