Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и]
Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 60, впр. 130)
– Прочитайте складені речення.
2. Каліграфічна хвилинка
К к Кк Ко ок ом ов со
Коридор календар килим
Кінець діло хвалить.
– Поділіть на склади слова в реченні, запишіть транскрипцію слова кінець.
3. Словникова робота
Гра “Знайди склад”
…ремха, вог…ще, …вога, …ниця
(Черемха, вогнище, тривога, криниця)
– Змініть слово черемха так, щоб у корені відбулося чергування. (Черемха – на черемсі)
– Доберіть синоніми
– Доберіть антонім до слова тривога. (Спокій)
– Виконання звуко-буквеного аналізу слова криниця.
Криниця [к р ие н и ц’ а] – кри-ни-ця – 3 скл., 7 б., 7 зв.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як з’ясувати, яку саме букву слід писати – е чи и, якщо в слові нечітко вимовляються звуки [е] чи [и].
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над текстом (с. 60, впр. 131)
– Виразно прочитайте текст. Про що в ньому йдеться?
– Спишіть текст. Прочитайте виділені слова. У виділених словах позначте корінь, поставте наголоси.
– Змініть або доберіть споріднені слова, щоб ненаголошені [е], [и] у коренях цих слів стали наголошеними.
2. Вправляння у добиранні перевірних слів (с. 61, впр. 132)
– Прочитайте слова. До поданих слів доберіть такі, у яких ненаголошені [е], [и] стали б наголошеними (за зразком). Поставте наголоси.
– Підкресліть букви, як і позначають наголошені звуки [е], [и]. Зверніть увагу: щоб ненаголошений звук став чітким і виразним, його треба поставити під наголос.
Запам’ятайте! Щоб знати, яку букву (є чи и) написати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього споріднені слова так, щоб ненаголошений звук став наголошеним. Дібране слово з наголошеним звуком називається перевірним. Ним можна перевірити, яку букву писати – е чи и: село – села, димок – дим. |
Все важливе в нашій мові,
Ось, приміром, річ така:
Е чи И писати в слові –
Часто сумнів виника:
СЕло чи сИло?
Якщо ясно, то не дуже –
Щоб уникнуть зайвих мук,
Ти під наголос, мій друже,
Зразу став сумнівний звук:
Село – села.
Звук виразно зазвучить –
Як писать тебе навчить.
Д. Білоус
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творче списування (с. 61, впр. 133)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Яка тема цього тексту?
– Спишіть текст, доберіть перевірні слова, які допомогли вам правильно написати ненаголошені звуки [е], [и]. Запишіть їх у дужках.
2. Робота в парах
– Спишіть, добираючи до слів з пропущеними буквами перевірні.
Сх..лити, л..сточки, т..мніє, в..сняний, в..селий, кр..ло, л..жить, ст..пи, ш..поче, т..хенько, ш..рокий, к..слиця, м..док, в..сокий, гл…бокий, д..міти, гр..чаний, в..шневий, с..ло.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як вимовляється звук [е] в ненаголошеному складі?
– Як вимовляється звук [и] в ненаголошеному складі?
– Як дізнатися, яку букву (“е” чи “и”) потрібно написати в ненаголошеному складі кореня слова?
– Яке слово називається перевірним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 61, впр.134. Складіть 3 речення з перевірними словами до вправи 132 (на вибір). Запишіть.