УРОК 20
Тема. Додавання натуральних чисел. Властивості додавання
Мета: закріпити знання учнів про властивості додавання натуральних чисел; відпрацювати навички додавання багатоцифрових натуральних чисел; додавання величин і застосування переставної та сполучної властивостей додавання для раціоналізації обчислень.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: таблиця-схема “Властивості додавання”.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
На дошці скорочено записане розв’язання
№ 184 | № 190 |
1) ; 2) ; 3) 4) | 1) ; 2) ; 3) ; 4) |
№ 197 (2) | № 191 |
15 год. 40 хв. + 3 год. 50 хв. = 18 год. 90 хв. =19 год. 30 хв., оскільки 90 хв. = 1 год. 30 хв. | |
№ 201 444 + 44 + 4 + 4 + 4 = 500 |
II.
Усні вправи
1. Ігровий момент
@ Учитель нагадує учням, що найкраще додавання виконується, коли хоча б один з двох доданків – кругле число (закінчується на 0).
Зараз ми проведемо гру: ведучий (спочатку вчитель, а потім будь-хто з учнів) називає одноцифрове (двоцифрове) число, а будь-хто з гравців (учні класу) називають таке, щоб сума двох названих чисел була круглим числом.
(Наприклад, ведучий називає число 27, гравець – 13.)
Можна модифікувати гру так, щоб залучити до неї якомога більше учнів (наприклад, учні розбиваються на 2 команди, одна називає перший, інша – другий доданок, а ведучий перевіряє правильність).
Після виконання № 1 доречними будуть такі завдання:
2. Виконайте додавання, вибравши найбільш зручний порядок виконання дій.
1) (3 + 71) + 19;
2) 16 + (89 + 184);
3) 13 + 18 + 17 + 22;
4) 38 + 47 + 53 + 62.
3. Спростіть вираз:
1) (14 + n) + 16;
2) 17 + (n + 43);
3) 71 + b + 29;
4) с + 293 + 207.
Які властивості було вами використано в №№ 2, З?
III. Відпрацювання навичок
@ Оскільки в більшості учнів вміння виконувати додавання багатоцифрових чисел сформовані, бажано на цьому уроці організувати роботу так, щоб якомога більше часу учні працювали самостійно.
Розв’язання задач
№№ 179 (2, 4, 6); 183 (2, 4, 6, 8); 189 (2, 4, 6, 8); 194 (2, 4, 6, 8); 186.
IV. Перевірка засвоєння матеріалу та рівня сформованості вмінь і навичок учнів
Тестова самостійна робота
Варіант 1
1. Який із зазначених порядків виконання дій є найзручнішим для обчислення суми 83 + 127 + 273 + 417?
1) (273 + 417) + (127 + 83);
2) (273 + 127) + (417 + 83);
3) (417 + 127) + (273 + 83);
4) (83 + 127) + (417 + 273).
2. У якій з наведених сум вирази в дужках рівні?
1) (0 + 132) + (132 + 1);
2) (731 + 13) + (702 + 42);
3) (67 + 22) + (43 + 45);
4) (30 + 40) + (75 + 0).
3. Яке число треба поставити замість *, щоб сума 224 + * + 1276 дорівнювала 2500?
1) 100; 2) 0; 3) 50; 4) 1000.
4. Яке з наведених чисел дорівнює сумі 4 м 76 см + 3 м 48 см?
1) 7 м 76 см;
2) 7 м 48 см;
3) 8 м 24 см;
4) 7 м 124 см.
Варіант 2
1. Який із зазначених порядків виконання дій є найзручнішим для обчислення суми 158 + 388 + 1012 + 1242?
1) (158 + 388) + (1012 + 1242);
2) (1242 + 1012) + (388 + 158);
3) (1012 + 388) + (158 + 1242);
4) (1242 + 388) + (1012 + 158).
2. У якій з наведених сум вирази в дужках рівні?
1) (203 + 0) + (1 + 203);
2) (135 + 25) + (0 + 160);
3) (290 + 5) + (209 + 95);
4) (707 + 7) + (770 + 70).
3. Яке число треба поставити замість *, щоб сума 240 + * + 637 дорівнювала 1637?
1) 1000; 2) 870; 3) 0; 4) 760.
4. Яка з величин є значенням суми 3 год. 28 хв. + 5 год. 35 хв.?
1) 8 год. 63 хв.;
5. 2) 9 год. 3 хв.;
6. 3) 8 год. 28 хв.;
7. 4) 8 год. 3 хв.
V. Домашнє завдання
Повторити п. 7, №№ 192; 204; 207.