Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205).
Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій.
Обладнання: мовний матеріал, загадки, зразки новорічних листівок.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашньою завдання.
Інтерв’ю
– У якому відмінку вжиті у вправі прикметники з іменниками? (Місцевий і давальний відмінки.)
– Якого роду всі ці прикметники? (Жіночого роду.)
– Прочитайте складені речення.
– Чи збереглась у реченнях форма словосполучень, як у вправі?
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Отже, основним завданням уроку є дослідження закінчень прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Гра “Впізнай предмет”.
– Високий, могутній, широкий, гіллястий
– Білокора, висока, струнка, кучерява -… (береза).
– Червоне, смачне, кругле, кислувате -… (яблуко).
– Мелодійна, народна, весела, дзвінка -… (пісня).
– Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє -… (сонце).
– Визначте (виберіть) рядки, у яких є прикметники жіночого роду.
– Поставте ці прикметники спочатку у давальному, а потім у місцевому відмінку однини. Зверніть увагу на закінчення прикметників.
2. Каліграфічна хвилинка.
Дд Дд др руж б ба дружба
Дружній череді вовк не страшний.
– Як ви розумієте це прислів’я?
– Доберіть спільнокореневі слова до слова дружня.
– У якому роді і відмінку вжито прикметник дружній?
3. Виведення правила.
А) Колективна робота над вправою 202.
Б) Виведення висновку та зіставлення його з правилом і табличкою “Порівняй” (с. 103).
Звертається увага на те, що правильно вимовляти і записувати кінцевий приголосний звук основи прикметників разом із закінченнями допомагає поставлене граматичне питання: якій? у якій? (добрій людині, у вологій землі). Розрізняють форми прикметників також за наявністю у місцевому відмінку прийменників і відсутністю їх у давальному відмінку.
Фізкультхвилинка.
4. Тренувальна вправа (вправа 203).
– Спишіть речення, вставляючи пропущені закінчення.
– Визначте відмінки прикметників.
– Підкресліть головні члени у четвертому реченні.
5. Творчий диктант.
– Запишіть подані сполучення прикметників з іменниками у давальному відмінку однини.
Зелена трава, рідна сестра, смішна історія, міцна дружба, гілляста липа.
– Запишіть ці прикметники з іменниками у місцевому відмінку однини. Лісова галявина, сонячна країна, весела мелодія, народна пісня, захоплююча книжка.
6. Робота над текстом (за вправою 204).
А) Читання тексту і визначення його типу.
Б) Словникова робота.
В) Пояснення рол і прикметників у поданому тексті.
Г) Списування тексту і визначення відмінків прикметників.
Різдво – християнське свято народження Христа, що відзначається 7 січня.
Хай за вікном хуртеча злиться,
А нам співати і радіти.
Горить ялинка у світлиці.
– З Різдвом Христовим, любі діти!
Дніпро обняв дзвінкі Карпати,
А в хаті вже – кутя і сіно.
Дозвольте заколядувати:
– З Різдвом Христовим, Україно!
Й. Струцюк
7. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
8. Гра “Новий рік” (за віршем Р. Скачко).
– Впізнайте у запитаннях прикметник жіночого роду однини, вжитий у давальному відмінку.
Учитель.
– Хто ступає на поріг,
Не обтрушуючи сніг?
Діти.
– Новий рік!
Учитель.
– Хто несе веселий сміх,
Розсипаючи на всіх?
Діти.
– Новий рік!
Учитель.
– Для дорослих і малих
Хто гостинці приберіг?
Діти.
– Новий рік!
Учитель.
– А прикрашеній сосні
Подарує хто пісні?
Діти.
– Новий рік!
Учитель.
– Аж до ранньої зорі
Зустрічають ліхтарі.
Діти.
– Новий рік!
Учитель.
– Сумувати з ним не смій,
Бо для кожного – він свій.
Діти.
– Новий рік!
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
– Яку частину мови ми тепер вивчаємо?
– Як розрізняти форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?
2. Гра “Загадковий калейдоскоп”.
– Відгадайте загадки.
– Відшукайте у текстах загадок прикметники жіночого роду однини в місцевому відмінку.
– У зеленій траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
– Я росла в земляній темниці,
Як зросла – взяли в світлиці.
З мене шкуру всі деруть,
Мене варять, мене труть. (Картопля)
– Бідовий хлопчина
В теплій сорочині
По дворах стрибає,
Крихти збирає. (Горобець)
– У зеленім кожушку,
В кістяній сорочечці
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться. (Горіх)
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
1. Розгляд виставки вітальних новорічних листівок.
2. Проблемне читання.
– Кому ви посилаєте вітальну листівку в конверті?
– Від кого отримуєте поштові листівки-привітання?
– Хто віддає перевагу електронним повідомленням? Чому?
– Домашнє завдання: с. 103 – правило, с. 104 – вправа 205.