Мета:
- навчальна: перевірити знання учнів про іменник; розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання; працювати самостійно; логічне мислення; мовленнєві навички; виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
III. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
Іменник означає:
А дію предмета;
Б ознаку предмета;
В предмет.
З великої букви пишуть:
А загальні назви;
Б власні назви;
В іменники – назви істот.
Іменники спільного роду називають:
А осіб жіночої статі за професією;
Б малят безвідносно до їхньої
В осіб як чоловічої, так і жіночої статі.
У якому рядку перелічені іменники, що вживаються тільки в формі множини?
А Кияни, школярі, земляки;
Б Карпати, ворота, окуляри;
В солі, води, сталі.
У якому реченні вжитий іменник в формі кличного відмінка?
А Зоре моя вечірняя, зійди над горою… (Т. Шевченко)
Б На траві, зоря, хустину не забудь! (В. Сосюра)
В Нічка розсипала зорі золотистії… (С. Черкасенко)
У якому рядку перераховані незмінні іменники?
А Київ, Харків, Одеса;
Б листоноша, суддя, стаття;
В маестро, метро, кашне.
Скільки відмінків в українській мові?
А Вісім;
Б сім;
Г шість.
Позначте рядок, у якому наведені іменники м’якої групи:
А снігур, звір, скляр;
Б лікар, кобзар, комар;
В воротар, димар, лицар.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між словом та способом його творення:
А черговий | 1 безафіксний |
Б безрукавка | 2 складання основ або слів |
В біг | 3 префіксально-суфіксальний |
Г книголюб | 4 суфіксальний 5 перехід прикметників в іменники |
II варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
У якому рядку перелічені іменники, що вживаються тільки в формі множини?
А Карпати, ворота, окуляри;
Б кияни, школярі, земляки;
В солі, води, сталі.
У якому рядку перелічені незмінні іменники?
А Маестро, метро, кашне;
Б Київ, Харків, Одеса;
В листоноша, суддя, стаття.
Позначте рядок, у якому наведені іменники м’якої групи:
А воротар, димар, лицар;
Б снігур, звір, скляр;
В лікар, кобзар, комар.
З великої букви пишуться:
А загальні назви;
Б іменники – назви істот;
В власні назви.
Скільки відмінків в українській мові?
А Вісім;
Б шість;
В сім.
У якому реченні вжитий іменник в формі кличного відмінка?
А На траві, зоря, хустину не забудь! (В. Сосюра)
Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою… (Т. Шевченко)
В Нічка розсипала зорі золотистії… (С. Черкасенко)
Іменники спільного роду називають:
А малят безвідносно до їхньої статі;
Б осіб жіночої статі за професією;
В осіб як чоловічої, так і жіночої статі.
Іменник означає:
А дію предмета;
Б предмет;
В ознаку предмета.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між словом та способом його творення:
А біг | 1 суфіксальний |
Б книголюб | 2 складання основ або слів |
В черговий | 3 префіксально-суфіксальний |
Г безрукавка | 4 безафіксний |
5 перехід прикметників в іменники |
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
- Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання | Завдання закритої форми | ||||||||
З вибором однієї правильної відповіді | На встановлення відповідності | ||||||||
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Варіант 1 | В | Б | В | Б | А | В | Б | В | А-5, Б-3, В-1, Г-2 |
Варіант 2 | А | А | А | В | В | Б | В | Б | А-4, Б-2, В-5, Г-3 |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |