Мета: повторити конкретний зміст дії ділення, назви компонентів при діленні, зв’язок множення і ділення; вдосконалювати навички розв’язування задачі, що містять дворазове зменшення чисел на кілька одиниць; розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Робота в парах за табелем-календарем
Учні ставлять одне одному запитання за табелем-календарем.
3. Гра “Допоможіть Сові розв’язати
4. Фронтальне опитування
– Як називаються числа при додаванні?
– Як знайти невідомий доданок?
– Як називаються числа при відніманні?
– Як знайти невідоме зменшуване?
– Як називаються числа при множенні?
– Як знайти невідомий множник?
– Замініть у виразах дію додавання множенням.
4 + 4 + 4 + 4
13 + 13 + 13 + 15
7 + 7 + 7 + 7 • 2
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо назви чисел при діленні; розглянемо зв’язок дій множення і ділення; будемо розв’язувати прості задачі
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення матеріалу, пов’язаного з діленням і множенням
1) Робота з геометричним матеріалом (с. 20, завдання 123).
– Скільки потрібно паличок, щоб скласти 6 окремих трикутників?
Для допитливих
– Яку найменшу кількість паличок треба взяти, щоб скласти 6 трикутників?
– Накресліть їх.
2) Робота над задачею (с. 20, завдання 124).
– Скільки було рукавичок?
– По скільки штук їх розклали?
– Скільки пар рукавичок вийшло?
– Як це записати за допомогою виразу? (8 : 2 = 4)
– Яку дію виконали? (Ділення)
2. Робота за таблицею (на дошці)
Ділене | Дільник | Частка |
12 | : 3 | = 4 |
– Пригадайте назви чисел при діленні.
– Назвіть числа в рівності 18 : 3 = 6
– Вираз 18:3 також називається часткою чисел 18 і 3.
3. Зв’язок дій ділення і множення (с. 21, завдання 126)
– Розгляньте малюнок і поясніть, як за ним склали вираз на множення і два вирази на ділення.
– Назвіть числа в рівностях.
– Порівняйте рівність із множенням з рівностями з діленням.
– Що дістанемо, якщо добуток двох чисел поділимо на один з множників? (Другий множник)
Для допитливих
Якщо а • b = с, то чому дорівнює с : а? с : b?
4. Самостійна робота (с. 21, завдання 127)
– З кожної рівності на множення складіть по дві рівності на ділення.
– Як знайти невідоме ділене? дільник?
5. Розв’язування простих задач на ділення
– 16 яблук поділили між 4 дітьми. Скільки яблук дали кожній дитині?
– У 6 банок розлили порівну 18 л води. Скільки літрів води налили у кожну банку?
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею на дворазове зменшення числа на кілька одиниць (с. 21, завдання 129)
Маса 100 л води становить 100 кг, маса 100 л нафти на 10 кг менша, ніж води, а бензину – на 14 кг менша, ніж нафти. Яка маса 100 л бензину?
– Про що йдеться в задачі?
– Що треба дізнатися – кількість кілограмів чи літрів?
Диференційоване розв’язування задачі.
Сильніші учні записують розв’язання самостійно виразом.
Усі решта – за допомогою картки-підказки.
1) [ ] – [ ] = [ ] – маса нафти
2) [ ] – [ ] = [ ] – маса бензину
2. Самостійна робота (с. 21, завдання 128)
3. Порівняння виразів
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Як знайти невідомий множник? ділене? дільник?
– Перше число 10, а друге число – у 5 разів менше. Знайдіть друге число.
– З прикладу на множення складіть два приклади на ділення.
4 • 5 = 20
2 • 6 = 12
3 • 9 = 27
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 21, завдання 130; 131.