Тема: Ознаки художнього та наукового текстів
Мета: вчити учнів розрізняти тексти за стильовими ознаками; розвивати зв’язне мовлення, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 15, впр. 23)
– Які назви професій виписали?
– Про які професії ви дізналися вперше?
– Прочитайте
2. Бесіда
– З яких частин складається текст?
– Що потрібно робити, щоб уникнути повторів у тексті?
– З якою метою ви це робите?
3. Редагування тексту
– Прочитайте текст. Відредагуйте та запишіть його в зошит. Придумайте до тексту заголовок.
Рябчик живе в густому великому лісі. Тут рябчик завжди знаходить, чим поживитися. Узимку – бруньками, сережками з дерев, в інші пори року – ягодами. На деревах рябчик спочиває. Чудово літає між вітами. Притулившись до стовбура, рябчик ховається від ворогів.
4. Створення
– Послухайте тексти і скажіть, що вони мають спільного і чим відрізняються?
РОМАШКА
Ромашка – трав’яниста рослина з розгалуженими стеблами і суцвіттями-кошиками. На їх краях розміщені білі квіти, а всередині – жовті.
ЛУГОВА ЦАРИЦЯ
У зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитками сонця, на
Високому гінкому стебельці росла лугова цариця – ромашка. Рівна, висока, з яскраво-жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.
– Чому про одне і те саме розповідають по-різному?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з ознаками різних текстів, у яких по-різному висловлюються думки. Спробуємо навчитися розрізняти такі тексти.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 24 (с. 15)
– Прочитайте текст.
– Про кого йдеться в тексті? Перекажіть його.
– Прочитайте виділені слова.
– Навіщо письменниця вживає їх у тексті? (Вони допомагають описати тваринку.)
– Спишіть перший абзац тексту.
– Куди зібрався ховрашок? (У гості)
– Чому він порівнює себе з м’якеньким бумбончиком? Яке слово є підказкою? (Погладшав)
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 15)
– Якими словами автор передає своє ставлення до персонажа у вправі 24?
– Як називаються тексти літератури (казки, оповідання, вірші)?
3. Робота за вправою 25 (с. 15-16)
– Прочитайте текст.
– Спишіть перший абзац тексту.
– Зіставте текст вправи 25 з текстом вправи 24.
– Чи наявні у тексті вправи 25 слова, які описують ховрашка?
4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 16)
– Як називається текст, який ми прочитали у вправі 25?
– Як подається інформація у наукових текстах?
– Що відсутнє у науковому тексті?
– До якого тексту належать правила у підручниках?
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. “Я міркую!” (впр. 26, с. 16)
– Прочитайте тексти.
– Зіставте їх.
– Визначте, який текст художній, а який – науковий.
Поясніть свою думку.
2. Самостійна робота
1 варіант
– Спишіть художній текст, доповнюючи його третім абзацом із вправи 24.
2 варіант
– Спишіть науковий текст, доповнюючи його другим абзацом із вправи 25.
3. Розвиток зв’язного мовлення. Опис калини
– Відгадайте загадку.
– У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
– Назвіть слова, які допомогли вам відгадати загадку.
– Розгляньте малюнок калини.
– Дайте відповіді на запитання, використовуючи слова-підказки.
– Як люди називають калину?
– Які у неї гілки?
– Яке листя?
– Який цвіт?
– Які ягоди?
Слова-підказки: як дівчина-чарівниця; як наречена у вінку; тонке, зелене, розгалужене; темно-зелене, смарагдове; білий, запашний, квіточка, ніби дівчина в білій хустині; червоні, соковиті, дають цілющий сік.
– Запишіть опис калини в зошит.
– Зачитування письмових робіт. Аналіз мовних помилок.
– Які слова в описі зробили ваш текст художнім?
– Підкресліть їх.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які ознаки художніх текстів запам’ятали?
– Які тексти належать до художніх?
– Чим науковий текст відрізняється від художнього?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 16, впр. 27.
– Складіть художній текст про свою улюблену тваринку.