Урок 29
Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях. Складання діалогу на тему “У бібліотеці”
Мета: продовжувати знайомити з типами речень за метою висловлювання; знайомити з питальними реченнями, їх оформленням інтонаційно і на письмі; розвивати комунікативні вміння дітей, уміння складати діалоги; виховувати інтерес до вивчення мови.
Обладнання: малюнок дятла.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1.
– Поясніть, чому ви саме так записали речення.
– Чим схожі між собою всі речення тексту?
2. Складання опори Розповідне речення
1) Воно…
2) У кінці…
3) Може передавати…, і тоді в кінці…
3. Вибіркова робота
– Виберіть розповідне речення. Поясніть свій вибір.
На квітку сів барвистий метелик
Де мої черевики
– А чи можна назвати розповідним друге речення? Чому?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– На цьому уроці ми ознайомимося з новим типом речень, дізнаємось, як його правильно інтонувати й передавати
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 130)
Завдання 1, 2 опрацювати колективно.
Завдання 3 запропонувати виконати самостійно.
– Чи схожі названі вами речення?
– Як би ви їх назвали?
– Прочитайте правило на с. 65.
– З якими реченнями ми будемо сьогодні працювати?
– За якими ознаками їх можна впізнати?
2. Самостійна робота (вправа 141)
Перевірка – фронтальне опитування.
Учитель звертає увагу дітей на правильне інтонування питальних речень.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (вправа 132)
За бажанням декілька пар озвучують свої діалоги. Учитель звертає увагу на використання в діалозі слів ввічливості.
2. Робота з логічними наголосами в питальних реченнях (вправа 133)
– Які типи речень є у вправі?
– Запишіть каліграфічно питальні слова, наведені на с. 65.
– Які ще питальні слова були використані у вправі?
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
На дошці – запис:
Діти принесли їжачка в живий куточок.
– Складіть питання
Хто _______________________________________?
Куди ______________________________________?
– Як ви поставите логічний наголос у реченні, щоб воно було відповіддю саме на це питання?
– Аналогічно ви продовжите роботу за вправою 134 вдома.
4. Робота зі словниковим словом Учитель виставляє малюнок дятла.
– Хто це? Що ви про нього знаєте?
– На що треба звернути увагу в написанні цього слова?
– Запишіть це слово, поставте наголос і складіть звукову модель.
– Складіть про дятла розповідне чи питальне речення.
– Як ці речення відрізнити одне від одного?
VI. Підсумок уроку
– Складіть розповідне речення. Доведіть.
– Складіть питальне речення. Доведіть.
– Які питальні слова ви знаєте?
– Складіть із ними кілька запитань до речення:
Маленька Марійка читала цікаву казку.
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 65, вправа 13.