Мета: поглибити і поширити знання учнів про текст; розвивати вміння самостійно визначати тему, мету тексту, добирати заголовок; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати уважність, спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Чути дзвоник голосистий,
Ллється голос його чистий.
Всіх скликає на урок
Цей чудовий наш дзвінок.
Ви спокійно всі сідайте,
Працювати починайте.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Абетковий диктант
Учні “ланцюжком” називають ввічливі слова за алфавітом. Будьте ласкаві,
2. Каліграфічна хвилинка
Рр Рр Ра ир бр рш
Рана від слова заживає, проте слід глибокий залишається.
– Підкресліть іменники.
– Поділіть для переносу слова заживає, залишається.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Спробуйте пояснити вислів каліграфічної хвилинки.
– Слова ми добираємо залежно від того, як ми ставимося до предмета чи події. Дуже часто ми не звертаємо увагу
– Сьогодні на уроці ми пригадаємо основні ознаки тексту, будемо визначати тему, основну думку тексту, добирати до тексту влучний заголовок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Зв’язну розповідь називають текстом. У тексті завжди про щось повідомляється, розповідається. Це його тема. Кожна розповідь ведеться з певною метою. Це його мета. До тексту можна дібрати заголовок.
2. Виконання практичних завдань
Завдання 1
– Визначте тему та основну думку тексту.
Діти, ви є нащадками славних українських козаків. Тож любіть Україну, шануйте її народ. Нехай кожен з вас своїми вчинками і добрими справами доведе, що козацькому роду нема переводу.
Завдання 2
– Прочитайте текст.
– Слова, подані в дужках, поставте у потрібну форму.
– Що цікавого дізналися з тексту?
– Яка його основна думка?
Протягом століть скриня в Україні була у великій (пошана). Сюди складали одяг, (рушник), полотно, прикраси. У (ньому) зберігався посаг (наречена). Скриню господарі (ставити) на видному місці. Професія скринника була почесною. Виробляли (скриня) з липи, (тополя), берези, (вільха), верби.
Словник:
Посаг – майно, гроші, що їх дають батьки, родичі нареченої, коли вона виходить заміж;
Скринник – той, хто виготовляє скрині.
– Доберіть до тексту заголовок.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
– Прочитайте текст.
– Замініть виділені слова антонімами.
– Запишіть свій текст.
Настала весна. Зазеленіли дерева. Дні стали довшими, а ночі – коротшими. Прилетіли перелітні птахи. У полях починається гаряча пора.
2. Перевірка виконаної роботи
Конкурс на добирання кращого заголовка до тексту.
3. Робота в парах
– Розташуйте рядки вірша в такому порядку, щоб вийшов зв’язний текст.
– Прочитайте відновлений текст.
ТВОЯ ЗЕМЛЯ
Розтанула зоря досвітня, 1
Лежить навкіл твоя земля. 4
Росою вкрилися поля. 2
Ласкава, щедра і привітна 3
Твоя це Мати – Батьківщина, 5
Тобі лежать в широкий світ. 8
Твій дім з малих дитячих літ. 6
Звідсіль дорога і стежина 7
– Випишіть з тексту слова, будова яких відповідає поданій схемі.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
– Прочитайте речення лівого і правого стовпчиків.
Що стрункіше від тополі? Золота берізка опустила свої віти. Як гарно клени підросли! | Посередині галявини росте кремезний дуб. Це могутнє дерево широко розкинуло своє гілля. Шумить сердитий вітер, але дуб не гнеться. Дуб найміцніше дерево наших лісів. |
– Які з цих речень становлять текст?
– Доведіть свою думку.
– Чому речення лівого стовпчика не утворюють текст?
– Які характерні ознаки тексту ви запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ