Мета: ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на – р в орудному відмінку однини; виховувати повагу до людей будь-якої професії.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Кращий стрілець”
– Укажіть стрілками, яке закінчення в орудному відмінку однини мають подані іменники.
Олень | |
Душ | -ом |
Гай | |
Кут | |
Меч | -ем |
День | |
Чай | |
Дуб | -єм |
Кущ |
–
2. Каліграфічна хвилинка
– Запишіть каліграфічно.
Хай над нашим рідним краєм пісня радісна звучить.
– Яке це речення за метою? за інтонацією?
– Поясніть правопис закінчення у слові краєм.
– Доберіть до нього синоніми.
3. Гра “З якої професії?”
– З якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки?
З
Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)
От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах)
Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)
Порожня бочка гучить, а повна мовчить. (Бондар)
– Спробуйте поставити слова-відгадки в орудний відмінок однини.
– Яких труднощів зазнали?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як пишуться іменники чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
– Іменники чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини можуть мати різні закінчення ом, – ем. Тому їх правопис слід перевіряти за орфографічним словником.
2. Робота в групах
– Користуючись орфографічним словником, запишіть іменники в орудному відмінку однини. Позначте закінчення.
1-ша група | 2-га група | 3-тя група | 4 та група |
Оператор | Токар | Інженер | Ігор |
Вівчар | Командир | Авіатор | Шофер |
Директор | Прокурор | Майстер | Квітникар |
Комбайнер | Диктор | Конструктор | Макар |
3. Словникова робота
Інженер – спеціаліст із вищою технічною освітою. Слово запозичене з французької мови, утворене від латинського слова engenium – здатність, винахідливість.
Інженер-механік. Інженер-електрик. Військовий інженер.
– Утворіть словосполучення.
(Розумний, грамотний, веселий, вимогливий, талановитий, ведучий, молодий, майбутній)
– Запишіть речення.
Мій тато працює інженером на заводі.
– Підкресліть головні і другорядні члени речення.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вибірковий диктант
– Випишіть іменники чоловічого роду на – р у стовпчик та поставте їх в орудному відмінку однини.
Лаком і фарбою
Пахне маляр.
Глиною – муляр,
Замазкою – скляр.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи кресляр –
Всі називають головною
Одну професію – школяр!
Взаємоперевірка робіт за орфографічним словником.
2. Робота в парах. Складання діалогу
– Які професії ти знаєш?
– Яка професія тобі подобається?
– Що ти можеш про неї розповісти?
– Ким ти мрієш стати?
– Яка професія у твоєї мами?
– Ким працює тато?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Як слід перевіряти правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р?
– Що найбільше сподобалося на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ