Тема: Робота з орфографічним словником. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова”
Мета: повторити алфавіт; вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються
Наголосом; перевірити знання за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”; розвивати писемне мовлення; виховувати охайність, культуру писемного мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 64, впр. 142)
– Прочитайте речення зі словниковими словами.
2. Словникова робота. Гра “Відгадай”
– Крикнув крук на крукицю:
Не сунь рук у… (криницю)!
Д. Чередниченко
– Бусол в білому береті
Ловить жабок в… (очереті).
В. Лучук
– Видно край,
– Весною
В біле плаття
Убравшися, стояла,
А потім плаття зникло,
Згубилося, пропало.
Лиш гудзички тримались
На ниточках все літо,
Щоб, начебто вуглинки,
На сонці почорніти. (Черемха)
– Цей рудий м’ячик
Не іграшка дитяча.
В ньому корисний вітамін.
Звуть цей м’ячик – … (апельсин).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми працюватимемо з орфографічним словником.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Е чи И?” (с. 65, впр. 144)
– Прочитайте слова першого рядка, уставляючи пропущені букви е, и.
– Перевірте їх написання за словником.
– Утворіть словосполучення зі слів першого і другого рядків і запишіть їх. Складіть з ними два речення (на вибір).
1. М..даль, ч..решня, в..дмідь, тр..вога, ч..р..вики, т..атр.
2. Шкільний, золота, чорні, нічна, біла, бурий.
Запам’ятайте! Щоб швидко користуватися словником, треба знати алфавіт. |
2. Робота в парах
Повторення алфавіту.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 66, впр. 145)
– Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? Розгляньте малюнок. Прочитайте до нього відповідні речення з тексту.
Робота в парах. Переказ тексту
– Спишіть перший абзац, уставляючи пропущені букви е, и.
Словникова робота
Велосипед – напівавтоматична дво – і триколісна машина, що рухається силою їздця, який натискує ногами на педалі.
2. Робота в парах (с. 66, впр. 146)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Яка тема цього тексту? Яка основна думка (ідея) тексту?
– Доберіть до тексту заголовок.
– Спишіть, уставляючи пропущені букви. Поясніть їх написання.
– Випишіть підкреслені фразеологізми. Доберіть із довідки їх значення.
Точити теревені – вести пусті балачки.
Мав досить мороки – мав клопоти.
Не тепер – будь-коли.
3. Перевірна робота за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”
1 варіант
1. Визнач тип речення.
Як гарно у весняному лісі!
А) Розповідне, неокличне; б) розповідне, окличне; в)спонукальне, окличне.
2. Познач словосполучення, у якому слово золотий ужите у переносному значенні.
А) Золоті руки; б)золота обручка; в) золотий годинник.
3. Познач групу спільнокореневих слів.
А) Маленький, малюк, малюнок; б) море, моряк, морський; в) малина, мальовничий, маляр.
4. До поданих слів добери перевірні слова. Устав пропущені букви.
Ст..мніло – Л..сточок – Кн..жковий – Ш..поче –
5. Випиши з тексту слова з пропущеними буквами. Устав потрібні літери. Добери перевірні слова.
Стояло тихе предв..чір’я. Ми йшли й м..лувалися осіннім лісом. А він поринув в урочисту тишу. Сонце яскраво освітлювало в..ршечки д..рев. Їхнє в..рховіття здавалось золотавим. Особливо вабили зір клени. Ген в..днілися кущі глоду. Важкі грона зв..сали до з..млі. (За І. Кирієм)
6. Добери і запиши 5-6 слів, правопис яких потрібно перевіряти за словником.
2 варіант
1. Визнач тип речення.
Діти, бережіть пам’ять про свій рід!
А) Спонукальне, неокличне; б) спонукальне, окличне; в) розповідне, окличне.
2. Познач словосполучення, у якому слово срібний ужите в переносному значенні.
А) Срібний голос; б) срібна ложка; в) срібний браслет.
3. Познач групу спільнокореневих слів.
А) Сіль, солонка, сільський; б) спів, співаночка, співати; в) хвилина, хвиля, хвилюватися.
4. До поданих слів добери перевірні слова. Устав пропущені букви.
В..снянка – В..шневий – Л..генький – Д..рев’яний –
5. Випиши слова з пропущеними буквами. Встав потрібні літери. Добери перевірні слова.
Яринка зупинилася на ганку. Ст..жина губилась у траві. Трава була всипана росою. А в кожній росиці відбивалося сонце, яке вес..ло виз..рало з-за вишні й підморгувало дівчинці. На городі розквітли в..ликі соняшники. Вони повертали за сонцем свої пишні голови. (За Л. Письменною)
6. Добери і запиши 5-6 слів, правопис яких треба перевіряти за словником.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи складно було виконувати перевірну роботу?
– Яке завдання було найцікавішим?
– Як вимовляється звук [е] в ненаголошеному складі?
– Як вимовляється звук [и] в ненаголошеному складі?
– Як дізнатися, яку букву (е чи и) потрібно написати в ненаголошеному складі кореня слова?
– Написання яких слів слід перевіряти за орфографічним словником?
– Що необхідно знати, щоб швидко користуватися словником?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 66, впр. 147. Спишіть другий абзац вправи 145, уставляючи пропущені букви е, и. Поясніть їх написання.
Перевірна робота за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”
1 варіант
1. Визнач тип речення.
Як гарно у весняному лісі!
А) Розповідне, неокличне;
Б) розповідне, окличне;
В)спонукальне, окличне.
2. Познач словосполучення, у якому слово золотий ужите у переносному значенні.
А) Золоті руки;
Б)золота обручка;
В) золотий годинник.
3. Познач групу спільнокореневих слів.
А) Маленький, малюк, малюнок;
Б) море, моряк, морський;
В) малина, мальовничий, маляр.
4. До поданих слів добери перевірні слова. Устав пропущені букви.
Ст..мніло –
Л..сточок –
Кн..жковий –
Ш..поче –
5. Випиши з тексту слова з пропущеними буквами. Устав потрібні літери. Добери перевірні слова.
Стояло тихе предв..чір’я. Ми йшли й м..лувалися осіннім лісом. А він поринув в урочисту тишу. Сонце яскраво освітлювало в..ршечки д..рев. Їхнє в..рховіття здавалось золотавим. Особливо вабили зір клени. Ген в..днілися кущі глоду. Важкі грона зв..сали до з..млі. (За І. Кирієм)
6. Добери і запиши 5-6 слів, правопис яких потрібно перевіряти за словником.
Перевірна робота за темами “Речення”, “Слово. Значення слова”, “Будова слова”
2 варіант
1. Визнач тип речення.
Діти, бережіть пам’ять про свій рід!
А) Спонукальне, неокличне;
Б) спонукальне, окличне;
В) розповідне, окличне.
2. Познач словосполучення, у якому слово срібний ужите в переносному значенні.
А) Срібний голос;
Б) срібна ложка;
В) срібний браслет.
3. Познач групу спільнокореневих слів.
А) Сіль, солонка, сільський;
Б) спів, співаночка, співати;
В) хвилина, хвиля, хвилюватися.
4. До поданих слів добери перевірні слова. Устав пропущені букви.
В..снянка –
В..шневий –
Л..генький –
Д..рев’яний –
5. Випиши слова з пропущеними буквами. Встав потрібні літери. Добери перевірні слова.
Яринка зупинилася на ганку. Ст..жина губилась у траві. Трава була всипана росою. А в кожній росиці відбивалося сонце, яке вес..ло виз..рало з-за вишні й підморгувало дівчинці. На городі розквітли в..ликі соняшники. Вони повертали за сонцем свої пишні голови. (За Л. Письменною)
6. Добери і запиши 5-6 слів, правопис яких треба перевіряти за словником.