Урок 30. РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ
Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків; розвивати мовленнєві вміння; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Знов день почався, діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54)
–
– Прочитайте складені речення.
– У якому відмінку вживається сполучення слів рідний край у вашому реченні?
2. Каліграфічна хвилинка
Д дДд ер жав дер держава
– Як ви розумієте значення цього слова?
Держава – це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.
– Запишіть каліграфічно.
Живи і міцній, українська державо!
– Назвіть спільнокореневі слова до слова держава.
(Державна, державність)
– Складіть речення з однорідними членами речення.
…, …, … – державні
3. Підготовча робота
– Що називають відмінюванням іменників?
– Провідміняйте іменник земля.
– Назвіть закінчення іменника, який ви провідміняли, у різних відмінках.
– Чому в різних відмінках іменник має однакове закінчення?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ви дізнаєтеся про це на уроці, спробуєте з’ясувати, з чим це пов’язано.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 108 (с. 55)
Самостійне читання тексту учнями
– Назвіть виділені у тексті іменники. (Боротьбі – у боротьбі)
– Визначте їх відмінок.
– Як розрізнити відмінкові форми, що мають однакові закінчення?
2. Ознайомлення з правилом (с. 55)
3. Самостійна робота
Учні складають і записують кілька речень із виділеним у вправі 108 іменником у формі давального і місцевого відмінків однини.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 107 (с. 54-55)
– Хто із вас уміє підписувати конверти?
– У якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я та по батькові людини, якій адресують листа?
Словникова скарбничка
– Кого називають адресатом?
– А кого – адресантом?
Практична робота Учні заповнюють поштові конверти.
2. Робота в парах. Вправа 109 (с. 56)
Мовчазне читання тексту учнями
– Обміняйтеся думками, що цікавого ви дізналися про українських козаків.
– Поясніть значення слова резиденція.
– Який іменник повторюється в тексті?
– Визначте його відмінок.
3. Вибіркове списування
– Випишіть із тексту вправи 109 речення, у яких іменник Січ уживається в давальному і місцевому відмінках.
– Випишіть останнє речення тексту. Поясніть уживання розділових знаків.
4. Редагування тексту вправи 109
– Як можна вдосконалити цей текст?
5. Творче завдання
– Спишіть вірш, замінивши закінчення іменників, поданих у дужках.
– Визначте відмінок цих іменників.
У нашій (хата) на (стіна) висить портрет у (рама) – він дуже рідний і мені, і (тато), і (мама).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вчилися робити на уроці?
– Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 110, с. 56.