Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на спосіб зведення до одиниці; рівняння на знаходження невідомого множника; вдосконалювати знання таблиць множення і ділення, вміння використовувати їх на практиці; розвивати обчислювальні навички; логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до вивчення точних наук.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення (с. 36, завдання 249)
3. “Весела лічба”
– У полі, там де грядки густо,
Зайці
5 зайчиків попід тин
Склали 35 капустин.
На скільки капустин більше поклали
(Однаково працювали!)
9 зайчиків сіреньких,
Роботящих, хоч маленьких?
– Мама-зайчиха дітям на зиму
Харчів придбала повну торбину:
Моркви – 8 кг,
Капусти – в 7 разів більше.
На скільки кілограмів більше капусти,
Ніж моркви, має заяча сім’я?
Підкажіть, прошу вас я!
4. Фронтальне опитування
1) Робота над виразами.
– Складіть вирази та знайдіть їх значення.
– Різницю чисел 73 і 66 помножити на 7.
– Від числа 80 відняти частку чисел 42 і 7.
–
2) Розв’яжіть рівняння.
1 варіант: 56 – х = 24;
2 варіант: 39 – х = 17.
3) Розв’яжіть задачу (с. 35, завдання 247).
– Хто бажає зачитати вираз до задачі? (а • 2 – а)
– Поясніть, про що дізналися в кожній дії.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати задачі на спосіб зведення до одиниці, рівняння на знаходження невідомого множника, а також вдосконалюватимемо обчислювальні навички.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Усні обчислення (c. 35, завдання 248)
– Знайдіть невідомі множники.
2. Розв’язування рівнянь з коментуванням (с. 36, завдання 250)
– Як знайти невідомий доданок?
– Як знайти невідомий множник?
3. Робота над задачею (с. 36, завдання 251)
– Складіть та розв’яжіть задачу за таблицею.
Розв’язання
1) 21 : 7 = 3 (грн) – ціна 1 кг яблук.
2) 3 • 9 = 27 (грн).
Перевірка виконаної роботи.
Фізкультхвилинка
Учитель | Учні |
Трава низенька-низенька, | (Роблять присідання.) |
Дерева високі-високі, | (Піднімають руки вгору.) |
Вітер дерева колише-гойдає | (Обертаються.) |
То направо, то наліво нахиляє, | (Нахиляються вправо, вліво.) |
То вгору, то назад, | (Потягуються вгору, назад.) |
То вниз нагинає. | (Нахиляються вперед.) |
Птахи летять-відлітають, | (Махають руками-“крильми”.) |
А учні тихенько за парти сідають. | (Сідають за парти.) |
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 36, завдання 252)
Аналіз умови задачі. Складання короткого запису.
18 л – 6 банок
24 л – ?
– Скільки літрів томатного соку в одній банці?
– Скільки треба таких банок, щоб розлити ще 24 л соку?
Розв’язання
1) 18 : 6 = 3 (л) – в одній банці
2) 24 : 3 = 8 (б.)
Відповідь: потрібно 8 банок, щоб розлити ще 24 л соку.
2. Самостійна робота (с. 36, завдання 253)
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 36, завдання 254)
1) 3 • 4 = 12 (см) – довжина прямокутника
2) Р = (12 + 3) • 2 = 30 (см)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим працювали на уроці?
Гра “Множники загубилися”
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 36, завдання 255; 256.