Мета: вдосконалювати вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
Диво-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця,
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває.
– Про яку царицю йдеться у загадці? (Про зиму)
–
2. Гра “Переплутаний”
Р О М З О | (Мороз) |
Н І Ж И С К | (Сніжки) |
А Р Г И К | (Крига) |
Б О К Г И Р | (Грибок) |
Н І Й І | (Іній) |
– Яке слово “зайве”? Чому?
3. Робота над скоромовкою
Стоять під снігом сосни сонно,
Сидять на соснах снігурі,
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.
4. Гра “Переплутанка”
– Розгадайте народну прикмету.
(Сонце блищить, а мороз тріщить.)
5. Гра “Додай кінцівку”
– Грудень рік кінчає, … (а зиму починає).
– Держись, Хома,- … (іде зима).
– Узимку сонце світить, … (а не гріє).
– Біліше зима – … (зеленіше літо).
6. Гра “Відшукай слово”
Д Ж Я З Ь Ю Н Р Ч Т И Д Н Ф К Щ Т М Ж Ю Щ О К Р В Я И Й Ь Л Ч І Ф С (Зимовий ліс)
Підказка. Ви відшукаєте слово, якщо викреслите літери, що повторюються двічі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Заплющте очі й уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Чим вам подобається зимовий ліс? (Красою, тишею, казковістю)
– У чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно…)
– Казковість зимового лісу – ще й у тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратися не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко – іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.
Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту “Зимовий ліс” із творчим завданням.
Як ви розумієте значення словосполучення “детальний переказ”?
(“Детальний переказ” – це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатися. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, виробляє навички послідовного викладу.)
– Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, але й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.
IV. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ
1. Ознайомлення із текстом “Зимовий ліс”
1) Читання тексту вчителем.
ЗИМОВИЙ ЛІС
Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитися на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.
А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?
Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом…
Я йду до тебе, казко лісова.
Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу…
2) Аналіз тексту за запитаннями.
– Яка тема тексту?
Яка його головна думка?
– Куди зайшов автор твору?
– Як стоять ялини? Чим вони вкриті?
– Що одягнули дуби? Що визирає з-під них?
– Де вибігають біленькі стрункі берізки?
– Для чого вони вибігають?
– Як палають червоні ягоди горобини?
– Що видно на снігу?
– Чиї ж це сліди?
– Хто, крім звірів, залишив ще сліди?
– Де живе казка?
– Хто до неї йде?
– А що ж побачив кожен із вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.
2. Робота в парах
Утворення речень та словосполучень
Ялини – | Вибігають подивитись на мене |
Дубки – | Стоять непорушні, вкриті білим снігом |
Берізки – | В святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього снігу |
Червоні ягоди горобини – | Тихо |
Слідочки – | Йшла |
Зайчик – | Пробігла |
Казка – | Яскраво палають |
Лисичка – | Пташині |
У лісі – | Стрибнув |
3. Робота в групах
Добирання прикметників до іменників
Казка – | Зимова, лісова |
Ялини – | Непорушні |
Сніг – | Білий |
Дуби – | Могутні |
Шапки – | Святкові, пухнасті |
Листя – | Торішнє |
Берізки – | Біленькі, стрункі |
Ягоди – | Червоні |
Хатинка – | Лісова |
4. Складання плану тексту. Поділ тексту на абзаци
План
1. Я-заходжу в зимову казку.
2. Сліди на снігу,
3. Лісова хатинка, де живе казка.
4. Загадковість…
– Останній пункт плану допишете самостійно, коли продумаєте кінцівку тексту.
5. Усне переказування тексту
6. Орфографічна підготовка
Слова з орфограмами записані на дошці: святкових, з-під, визирають, червоні.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Самостійна робота учнів
9. Перевірка виконаної роботи
1) Самоперевірка.
2) Слухання 2-3 переказів, внесення корективів.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Поетична хвилинка
Робота в групах
1-ша група. Доповніть кожен рядок словом, щоб утворився вірш.
І у полі, і в ліску
Закружляли у (танку)
Це білесенькі (сніжинки),
Мов дівчата (балеринки).
Білі мухи налетіли,
Все подвір’я стало (біле).
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе (пух).
2-га група. Доповнити початок кожного рядка.
(Малесенькі) сніжинки,
(Мов дівчата) балеринки.
(З неба) налетіли,
(На долоньку) сіли.
(Вони такі) пухнасті,
(Іскристі) і сріблясті.
(Вони такі) легкі,
(І, мов мороз), дзвінкі.
3-тя група. Додайте римовані слова.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така (чудова),
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й (морозна),
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму (красива).
4-та група. Додайте римовані слова.
А вранці іній – то обнова?
Яка зима у нас (казкова).
Гілок від інею не видно,
Тоді вона, звичайно, (срібна).
Зима буває вередлива –
То часом добра, то (сварлива),
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і (сумна).
2. Гра “Мікрофон”
– Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці?
– Що вам сподобалося найбільше?
– Які почуття у вас виникли під час уроку?