Урок 61
Тема. Вимова й правопис прикметників на – ськ-, – зьк-, – цьк-
Мета: вчити дітей утворювати, правильно вимовляти й записувати прикметники із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-; розвивати фонематичний слух, вміння ставити й розв’язувати проблеми; виховувати почуття гордості за героїчне минуле Батьківщини.
Обладнання: портрет Богдана Хмельницького, малюнок козака.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте складені тексти-міркування.
– Чи була необхідність у використанні
– А прикметників у переносному значенні?
– А в яких текстах вони зустрічаються?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Утворіть прикметники від іменників:
Село –
Рибалка –
– Поясніть спосіб творення прикметників.
– Які суфікси ви використали?
– Де є “пастки” в цих словах?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Спробуйте сформулювати тему нашого уроку.
– А мета його яка?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота над текстом “Козацькі могили” (за вправою 236)
Вчитель звертає
– А що ви знаєте про козаків?
– Які почуття викликав у вас цей текст?
Після самостійного виконання завдання 236 (2) вчитель питає, що помітили діти у суфіксах, просить зробити висновок про правопис суфіксів – ськ-, – зьк-, – цьк-.
– Як записати прізвище Хмельницький? Запишіть ім’я і прізвище цього видатного гетьмана України.
2. Робота із правилом
– Прочитайте правило на с. 119.
– Що нового ви відкрили для себе?
– Складіть опорну схему до правила.
3. Творча робота в парах (за вправою 239)
Пара, яка закінчить роботу першою, записує на дошці прикметники, утворені від власних іменників.
– За якою ознакою ви зібрали у групу саме ці слова?
– Як пишуться власні назви? А прикметники, утворені від них?
– За допомогою яких суфіксів ви утворювали прикметники? Що ви розкажете про ці суфікси?
– А чим цікаві слова донецький та луцький?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота за варіантами
I варіант – вправа 237; II варіант – вправа 238.
2. Хвилинка чистопису
К к К к ко за цьк ко го козак
Ми роду коза___кого діти,
Землі україн___кої цвіт.
– Які суфікси вставили в прикметниках?
– Що про них можете розповісти?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Утворіть словосполучення: (море) берег, (чумак) шлях, (Бучач) район, (Харків) метро.
– Що необхідно знати, що правильно вимовляти і записувати прикметники із суфіксам – ськ-, – зьк-, – цьк-?
2. Прочитайте завдання до вправи 240.
– Чи є до мне питання?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 119; вправа 240.