Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом
Мета: вчити учнів правильно вимовляти і писати слова з ненаголошеними [е] та [и] в коренях; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 59, впр. 126)
– Прочитайте слова. Назвіть пари звуків, що чергуються.
– Прочитайте речення з цими словами. Позначте корінь.
2. Каліграфічна хвилинка
И ин им ил ри ди
Диктант дитина диван
З рідної хати починається для мене Батьківщина.
– Поясніть уживання великої букви; визначте кількість звуків і букв у словах рідної, Батьківщина.
3. Словникова робота
Гра “Знайди “зайве” слово”
Київ, Україна, український, Батьківщина. (Батьківщина).
– Запишіть слова
– Розставте наголоси. Назвіть у словах наголошений склад.
– Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як позначаються на письмі звуки [е], [и] у ненаголошених складах.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над словосполученнями (с. 59, впр. 127)
– Прочитайте словосполучення.
– Спишіть словосполучення, визначте в підкреслених словах корінь. Поставте наголоси.
– Складіть речення зі словосполученнями лівої колонки.
Зверніть увагу! Ненаголошені звуки [е], [и] вимовляються невиразно. Ненаголошений звук [е] у вимові наближається до [и], а [и] – до [е]. Наприклад: [клеиновий лиесток], [веисняна зеимля], [виешневий цвіт]. |
2. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– Повчіться правильно вимовляти слова з ненаголошеними голосними.
Прочитайте подані слова. Зверніть увагу, що ненаголошений голосний [е] у вимові
Наближається до [и], а ненаголошений [и] – до [е].
М[еи]довий п[еи]карня
Ш[еи]потіти в[еи]ликий
М [еи]телик с[еи]кунда
В[еи]лосипед в[ие]шневий
Кр[ие]ло м[ие]нуле
Хв[ие]лина ш[ие]рокий
Тр[ие]вога бл[ие]щати
2. Робота над текстом (с. 60, впр. 128)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Що цікавого ви дізналися?
Робота в парах. Переказ тексту.
– Яка тема тексту? Доберіть до тексту заголовок.
– Спишіть текст, уставляючи букви е чи и. У словах з ненаголошеними [е], [и] поставте наголоси та позначте корінь.
3. Розвиток мовлення. Робота в парах (с. 60, впр. 129)
– Розгляньте малюнок. За поданим зачином і малюнком складіть діалог двох синичок. Уведіть у нього слова з довідки.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як вимовляються ненаголошені звуки [е], [и]? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 60, впр. 130. Складіть речення зі сполученнями слів вправи 127.
Кленовий листок – листя з клена.
Весняна земля – теплі весни.
Вишневий цвіт – зелена вишня.