ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 1. ВСТУП. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ, СФОРМОВАНИХ У ДОШКІЛЬНИЙ ПЕРІОД. ВЗАЄМНЕ РОЗМІЩЕННЯ ПРЕДМЕТІВ У ПРОСТОРІ І НА ПЛОЩИНІ. ПІДГОТОВЧІ ВПРАВИ ДО НАПИСАННЯ ЦИФР
Мета: познайомити дітей з предметом математика; закріпити уявлення про розташування предметів на площині та в просторі з використанням слів ближче, далі, зліва, справа, внизу, вгорі, ліворуч, праворуч, між, під, над, на, попереду, позаду, поруч. Розвивати увагу; виховувати інтерес
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВСТУПНА БЕСІДА
– Сьогодні у вас перший урок математики. Це цікава і важлива наука. Говорять, що математика – це королева наук, гімнастика для розуму.
Вивчати математику допоможе вам підручник, який називається “Математика”.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення з підручником
– Візьміть до рук підручник і розгляньте його. Ця книжка – ваш перший підручник з математики. Звісно, що ви потоваришуєте з нею.
– Чим вона розпочинається? Насамперед ви бачите обкладинку. Це обличчя (або одяг)
– Про що розповідає обкладинка підручника “Математика”?
– Чи подобається вам малюнок на ній?
– Хто мандруватиме разом із вами країною Математика?
– Порахуйте, скільки всього тварин?
– Перегорніть обкладинку,- побачите аркуш паперу, що з’єднує її зі сторінками,- форзац. Форзаців – два.
– Що зображено на першому форзаці?
– Це математичне містечко. Чому його так назвали?
– Що зображено на другому форзаці? Про що розповідають ці малюнки?
– Розгляньте наступні сторінки – титульну сторінку та її зворот. Про що ви дізналися?
– На третій сторінці підручника вміщено звернення до читача.
Учитель читає звернення авторів підручника на с. 3, ознайомлює учнів з умовними позначеннями, що є у підручнику.
– Про що розповіли автори підручника?
– Чого вони вам бажають?
– Що означають умовні позначення?
2. Робота за підручником (с. 4-5)
Завдання 1
– Хто намальований? Порахуйте, скільки тварин?
– Хто ближче? Хто – далі? Хто – зліва? Хто – справа?
Завдання 2
– Що робить півник?
– Кого він намагається побачити?
– Скільки звірят?
– Кого побачив півник у бінокль?
– Кого не побачив?
Завдання 3
– Що ви бачите?
– Де це відбувається?
– Хто виступає на арені цирку?
– Опишіть малюнок, використовуючи слова: у, на, під, над, внизу, попереду, позаду, зліва, справа, між, за.
Завдання 4
Робота в зошиті. Письмо паличок за зразком.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за предметними малюнками
– Які предмети на дошці виставлені ліворуч? Які – праворуч?
– Порахуйте спочатку кошенят, а потім – цуценят.
Учитель виставляє три ряди грибочків.
– Скільки грибочків у кожному рядку?
– Скільки грибочків у верхньому рядку?
– Скільки у нижньому?
– Скільки грибочків у третьому згори рядку?
2. Гра на увагу “День, ніч”
– Запам’ятайте тварин на кораблику. “Ніч” – заплющте оченята. (Учитель прибирає 1 малюнок.) “День” – розплющте оченята. Яка тварина зникла?
3. Гра “Склади узор”
У дітей лежать три круги – зелений, жовтий, червоний і два квадрати – синій, оранжевий.
Робота виконується під диктовку вчителя.
– Покладіть кружечки так, щоб угорі був червоний круг, а жовтий – між червоним і зеленим. Праворуч від жовтого круга покладіть синій квадрат, ліворуч – оранжевий квадрат.
– Вийшла квіточка.
– Подивіться, як розташовані кружечки.
– Який колір угорі? по центру? внизу?
– Де можна побачити одночасно всі ці три кольори? (На світлофорі)
– Що позначає червоний колір? жовтий? зелений?
4. Вправа на закріплення
– Підніміть угору праву руку, ліву. Торкніться парти лівим коліном, правим. Встаньте і поверніться праворуч, ліворуч.
– Хто сидить від вас праворуч, ліворуч?
Учитель ставить на стіл Буратіно. Біля його правої ноги кладе кубик, а біля лівої – м’яч.
– Що розташоване праворуч від Буратіно? Що – ліворуч?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Діти, пригадаймо, які завдання ми виконували на уроці?
– Ми рахували? Ми грали? Малювали?
– Вам сподобався урок? Тоді до нових зустрічей в країні Математика.