Мета: ознайомити учнів зі способом визначення відстані по відомим швидкості і часу; формувати вміння розв’язувати завдання на основі творчих видів роботи; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Робота в групах
– Запишіть відповіді в порядку зростання – і ви прочитаєте назву риби, яка мешкає в чистих гірських річках Карпат. (Форель)
Ф | O | Р | Е | Л | Ь |
0 | 33 | 46 | 66 | 77 | 122 |
Задача
На тисячолітній ювілей до Кощія Безсмертного прийшли його найближчі друзі. Виявилося, що ювіляр – найстарший з присутніх: Баба Яга молодша за нього на 115 років, Змій Горинич – на півтора століття, а Лісовик – удвічі. Скільки років кожному з гостей Кощія Безсмертного?
Відповідь: Бабі Язі – 885 років, Змію Гориничу – 850 років, а Лісовикові – 500 років.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда (за
– Рух лижника проілюструйте графічно.
Учитель підводить учнів до висновку: щоб знайти відстань, потрібно швидкість помножити на час.
2. Первинне закріплення нового матеріалу
Завдання 501
– Ознайомтеся зі змістом задачі. Стисло запишіть задачу за допомогою таблиці.
Рухомий об’єкт | Швидкість | Час | Відстань |
Пасажирський катер | 24 км/год | 4 год | 7 |
Буксир | 14 км/год | 7 год | ? |
Розв’язання учні записують у зошитах. Самоперевірка – з дошки.
1) 24 • 4 = 96 (км) – відстань, яку пройшов пасажирський катер;
2) 14 • 7 = 98 (км) – відстань, яку пройшов буксир;
3) 98 – 96 = 2 (км)
Відповідь: буксир пройшов на 2 км більше.
Завдання 502
Учні за даними таблиці самостійно “ланцюжком” складають задачі та розв’язують їх усно.
5 • 4 = 20 (км) – пройшов пішохід;
70 • 2 = 140 (км) – проїхало таксі;
120 • 3 = 360 (км) – проїхав електропотяг.
Завдання 503
– Ознайомтеся зі змістом задачі. Повторіть умову за таблицею.
Швидкість | Час | Відстань | |
Пішки | 4 км/год | 2 год | ? |
На автобусі | 45 км/год | 3 год | ? |
– Розв’яжіть задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою.
1) 4 • 2 = 8 (км) – пройшли туристи пішки;
2) 45 • 3 = 135 (км) – проїхали туристи на автобусі;
3) 135 + 8 = 143 (км) – подолали туристи за день.
4 • 2 + 45 • 3 = 143 (км)
3. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язання виразів
Завдання 504 (робота в групах, за варіантами)
1 варіант
2 варіант
2. Робота над задачами
Завдання 505
Учні відповідають на питання задачі, записуючи тільки відповіді: 64; 80; 48.
Завдання 506
Ознайомтесь з умовою задачі. Коротко запишіть задачу за допомогою таблиці.
Об’єкт, що рухається | Час | Швидкість | Відстань |
Велосипедист | 12 год | 180 км | |
Мотоцикліст | 20 год | ? |
– Проаналізуйте задачу від питання до даних.
– Що запитується в задачі?
– Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Чому? (Ні. Невідома швидкість.)
– Що сказано про швидкість мотоцикліста? (На 36 км/год більше швидкості велосипедиста.)
– Чи можемо ми дізнатися швидкість велосипедиста? Як? (Відстань поділити на час.)
1) 180 : 12 = 15 (км/год) – швидкість велосипедиста;
2) 15 + 36 = 51 (км/год) – швидкість мотоцикліста;
3) 51 • 20 = 1020 (км) – проїде мотоцикліст.
Самоперевірка з дошки.
3. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 507 (колективна робота)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 508; 509 (с. 81).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці? Чого навчилися?