Урок 27
Тема. Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови
Мета: актуалізувати знання учнів про іменник як частину мови, його морфологічні ознаки; вчити складати характеристику іменника як частини мови; розвивати аналітичні й синтетичні вміння дітей; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: словнички для запису словникових слів.
ХІД УРОКУ
I. Аналіз контрольної роботи
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Колективне усне виконання вправи 96.
III. Оголошення теми і мети уроку
–
– А про що ми можемо говорити, маючи на увазі таку частину мови, як іменник?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за варіантами (вправа 97)
Завдання 97 (1) опрацювати усно колективно. Завдання 97 (2) виконати за варіантами.
– Поясніть, як ви міркували, виконуючи це завдання.
Завдання 97 (3) виконати усно колективно.
Якщо іменник жіночого роду – руки підносять дівчата; чоловічого роду – хлопці; середнього роду – ніхто не підносить руки.
2. Аналітичне завдання
Вправа 98 (1) – самостійно.
–
Завдання 98 (2) – колективно.
– Чи завжди іменник позначає конкретний предмет, який можна взяти до рук? (Ні, інколи він позначає абстрактні поняття, про які можна лише подумати.)
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (за вправою 99 (1, 2, 3, 4))
Перевірка – фронтально.
2. Гра “Знавці” (за матеріалом вправи 100)
Запропонувати учням після ознайомлення з таблицею вибрати
Один іменник із вправи 99 і розібрати його за зразком.
Вислухати кількох учнів, а потім запропонувати колективно розібрати слово шеренга. Для з’ясування його значення можна запропонувати згадати уроки фізкультури і декільком учням стати в шеренгу.
3. Робота із словниковим словом
– Давайте розглянемо слово шеренга з точки зору написання.
– Які питання можуть виникнути? Чому?
– Спробуйте перевірити ненаголошений голосний.
– Оскільки перевірити неможливо, доведеться запам’ятувати його написання. Внесіть слово до словничка. Складіть словосполучення. У разі необхідності змінюйте слово шеренга.
Розташувались біля (чого?) стоїть у (у чому?)
Бачу (що?) стоять (як? чим?)
– Визначте частину слова, яка змінювалася. Як вона називається?
4. Творча робота (за вправою 101)
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Що ми з вами сьогодні згадали?
– Розкажіть все, що знаєте про іменник.
– Визначте рід і число іменника шеренга.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
С. 48, правило; вправа 102.