Мета: ознайомити учнів зі співвідношеннями між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати бажання берегти час.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Котра година?”
Повторення таблиці множення і ділення чисел 4; 5; 6.
Числа всередині годинника змінюються на 4 і 6.
Учень біля дошки указкою показує
– За допомогою годинника складіть усі можливі приклади на ділення.
3. Фронтальне опитування
1) Робота над виразами.
– У чому різниця?
(36 – 12) : 6 + 6; 36 – 12 : 6 + 6
Повторення порядку виконання дій.
2) Обчислення прикладів (с. 26, завдання 165).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Справно йде, хоч ніг немає,
“Цоки-цок”,- усім співає.
І секунди, і хвилини
Нам рахує він щоднини. (Годинник)
– Сьогодні на уроці ми будемо працювати з одиницями часу та вчитися
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 26, завдання 166)
– Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої: година, доба, століття, місяць, рік, тиждень, секунда, хвилина.
2. Пояснення нового матеріалу
– Ранок, день, вечір, ніч складають добу.
– За чим визначають час? (Час визначають за годинником.)
– 1 секунда – це час, за який ми зазвичай вимовляємо назву двоцифрового числа.
– Скільки обертів за добу робить годинна стрілка? (За добу годинникова стрілка робить два повних оберти.)
– Скільки обертів за добу робить хвилинна стрілка? (Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, тобто 24 оберти.)
1 доба = 24 години
1 година = 60 хвилин
1 хвилина = 60 секунд
– Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, піскові, сонячні, водяні, маятникові)
3. Практична робота (с. 27, завдання 168)
Визначення часу за годинником
– Запишіть, скільки годин і хвилин показує кожний годинник.
– Котру годину показуватиме кожний годинник через 10 хвилин; через 20 хвилин?
4. Бесіда “Кожну хвилину бережи”
– Поясніть, як ви розумієте прислів’я: “Зробив діло – гуляй сміло”.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 27, завдання 169)
Усне виконання завдання (робота за макетом годинника).
2. Самостійна робота
1 варіант
Обчисліть значення виразів, у яких останньою є дія віднімання.
72 – 5 • 8
(60 – 40) : 4
6 • 7 – 42
32 – 7 + 8
44 – (7 + 17)
18 : (12 – 9)
2 варіант
Обчисліть значення виразів, у яких першою є дія віднімання.
13 – 6 + 5
12 – 6 • 2
6 • 9 – 3
13 – (6 + 5)
(12 – 6) • 2
6 • (7 – 3)
3. Творча робота над задачею (с. 27, завдання 171)
2 • 6 = 12 (грн)
12 : 2 = 6 (зош.)
12 : 6 = 2 (грн) – ціна одного зошита
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 27, завдання 170)
6 • (4 – 2) = 12
45 – (10 – 7) = 42
18 : (3 • 2) = 3
(6 – 2) • 3 = 12
(50 – 25) : 5 = 5
(18 : 3) • 2 = 12
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Скільки годин має 1 доба? 2 доби? З доби?
– Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?
– Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 27, завдання 172; 173.