Мета:
- навчальна: перевірити знання учнів з лексики та фразеології; розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання; логічне мислення; мовленнєві навички; працювати самостійно. виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
III. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
Лексикологія вивчає:
А слова як частини мови;
Б лексичне значення й вживання слів;
В граматичне значення слів та словозміну.
Діалектні слова – це:
А слова, які розуміють і вживають усі;
Б слова, вживання яких обмежене певною місцевістю;
В слова, які використовують
Застарілі слова – це:
А слова, які перейшли в українську з інших мов;
Б слова, які використовують люди певних професій;
В слова, які вийшли з активного вжитку.
Стійкі сполучення слів, які за змістом дорівнюють одному слову,- це:
А фразеологізми;
Б діалектизми;
В неологізми.
Власне українські слова перелічені в рядку:
А душа, сонце, річка, небо;
Б мати, батько, брат, спільність;
В лелека, мрія, мимохіть, плесо.
Неологізми перелічені в рядку:
А поштамт, ситро, хоровод, інтернат;
Б мобільник, факс, хіт, діджей, субсидія;
В чимчикувати, швендяти, вештатись.
Діалектні слова входять до складу синонімічного рядка:
А гарний, вродливий;
Б смугастий, басаманистий;
В стежка, доріжка.
Слова-терміни вжито в рядку:
А суфікс, діалект;
Б концерт, зірка;
В мовознавство, дзеркало.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між фразеологізмом та його тлумаченням:
А хоч з лиця воду пий | 1 мати досвід |
Б як сніг на голову | 2 соромитись |
В показувати п’яти | 3 вродливий |
Г з’їсти зуби | 4 тікати |
5 несподівано |
II варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
Лексичне значення слова пояснюється:
А в орфографічних словниках;
Б у тлумачних словниках;
В у фразеологічних словниках.
Наукові поняття позначаються:
А діалектизмами;
Б неологізмами;
В термінами.
Неологізми – це слова:
А які вийшли з активного вжитку;
Б які недавно з’явилися в мові;
В якими користуються жителі певної місцевості.
Фразеологія вивчає:
А лексичне значення і вживання слів;
Б лексичне значення і вживання стійких сполучень слів;
В лексичне значення і вживання наукових термінів.
Фразеологізмом є таке словосполучення:
А побити носа;
Б побити тарілки;
В побити горщики.
Професійні слова перелічені в рядку:
А рекрут, княгиня, перст;
Б стенокардія, хірургія, ін’єкція;
В рука, розмова, двері.
Діалектні слова входять до складу синонімічного ряду:
А вуйко, дядько;
Б приємний, чемний;
В горизонт, небокрай.
Слова-терміни ужито в рядку:
А мовознавство, дзеркало;
Б префікс, дефіс;
В зірка, концерт.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між фразеологізмом та його тлумаченням:
А дати драла | 1 відмовити |
Б десята вода на киселі | 2 вихваляти |
В дати гарбуза | 3 тікати |
Г співати дифірамби | 4 багато |
5 далека рідня |
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Збір зошитів Рефлексія
- Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання | Завдання закритої форми | ||||||||
З вибором однієї правильної відповіді | На встановлення відповідності | ||||||||
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Варіант 1 | Б | Б | В | А | В | Б | Б | А | А-3 , Б-5, В-4, Г-1 |
Варіант 2 | Б | В | Б | Б | В | Б | А | Б | А-3, Б-5, В-1, Г-2 |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |