Урок 107
Тема. Практичне ознайомлення із формами ступенів порівняння прислівників. Спостереження за вживанням у мовленні прислівників синонімів та антонімів
Мета: практично ознайомити зі ступенями порівняння прислівників, вчити утворювати ступені порівняння прислівників, спостерігаючи за роллю у мовленні прислівників-синонімів і антонімів; розвивати мовлення дітей, поповнювати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість у навчанні.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка
1. Робота із вправою 166
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши вірш, підкресли прислівники.
Тихо над річкою в ніченьку теплую,
Спить зачарований ліс.
Ніжно шепоче він казку таємную,
Сумно зітха верболіз.
Нічка розсипала зорі злотистії:
Он вони в річці на дні.
Плачуть берези по той бік, сріблистії,
Стогне хтось тяжко вві сні.
Картка 2 Доповни рядки.
(Як?) Щасливо, гарно, .
(Коли?) Вранці, восени, .
(Де?) Праворуч, близько, …
(Звідки?) Здалеку, згори, .
Картка 3
Від поданих прислівників утвори іменники, прикметники,
Весело, добре, красиво, синьо.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Розділіть слова на групи.
Мир, війна, спокій, перемир’я, згода.
У даному випадку можна утворити групу синонімів (мир, спокій, згода), групу антонімів (мир – війна), групу спільнокореневих слів (мир – перемир’я).
– Що таке синоніми?
– А що таке антоніми?
– Утворіть форми прикметника спокійний.
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми познайомимось із ступенями порівняння прислівників, будемо вчитися вживати у мовленні прислівники-синоніми та антоніми.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна усна робота із вправою 167
– Як утворюються ступені порівняння прислівників?
2. Практична робота у парах за варіантами (за вправою 168)
І варіант – зручно; ІІ варіант – ясно.
3. Диференційоване завдання
Учні самостійно вибирають собі завдання – працювати з прислівниками-синонімами чи антонімами. Ті, хто вибрали синоніми, виконують вправу 172(3). Ті, хто працює з антонімами, – вправу 177(2).
Перевірка – взаємоперевірка групою групи
– Яка роль прислівників-синонімів та антонімів у мовленні?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота з підручником
Учні, які працювали з вправою 177 (3), виконують вправу 177 (4). Учні, які працювали з вправою 177 (2), виконують завдання 177 (3).
2. Гра “Знавці”
Вчитель відтворює на дошці кросворди із вправ 175 та 180. Клас ділиться на дві команди, і проводиться командна гра.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку Колективне виконання вправи 170.
– Доберіть ступені порівняння для прислівника глибоко.
– Доберіть синонім до слова складніше.
– Знайдіть серед наведених слів антонімічну пару.
– З якою метою використовуються у мовленні синоніми й антоніми?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 90, 91, 92.
І варіант – вправа 171; ІІ варіант – вправа 176; ІІІ варіант – вправа 181.
Повторити словникові слова.