Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на

Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини. (Вправи 134-136).

Мета. Ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку; формувати вміння перевіряти правопис закінчень іменників з основою на – р в орудному відмінку однини за допомогою орфографічного словника; розвивати зв’язне мовлення; виховувати сумлінне ставлення до праці.

Обладнання: орфографічні словники, мовний матеріал, загадки.

Хід уроку

I. Організація класу.

Працюймо наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилина не втратилась марно.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Взаємоперевірка виконання домашньої вправи.

2. Робота з індивідуальними картками.

Картка 1

Прочитай загадки і відгадай їх.

Спиши, вставляючи правильні закінчення.

– Білі птахи летять над зем…, згра… сідають.

– Зим… народжуюсь, навесні вмираю, своїм тілом землю зігріваю.

– Ніжна зірка сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала кращі… води.

(Відгадки: сніг, сніжинки, сніжинка.)

Картка 2

Дай повні відповіді на

запитання, скориставшись опорними словами.

Вкажи рід і відмінок іменників.

– Леся працювала з ким? (Олена, мама, бабуся.)

– Квіти поливали чим? (Вода.)

Картка З

Склади і запиши прислів’я.

Використай правильні закінчення.

Вкажи число, рід і відмінок іменників останнього прислів’я.

Сніданок їж сам,

А служба служб… .

Голк… дороги

То й змія з нори виповзе.

Дружба дружб…,

А вечер… поділись.

Якщо ласк… манити,

Не міряють.

3. Пояснювальний диктант.

За високою кручею сховалося сонечко. Повітря дихало прохолодою. За огорожею в зеленому саду виспівував соловейко. Сім ‘я сіла вечеряти під старим дубом. Стіл накритий свіжою скатертиною. Бабуся пригощала всіх свіжою вечерею. Пахло свіжим хлібом.

Як чудово у батьківській хаті!

– Знайдіть іменники, ужиті в орудному відмінку однини, і поясніть їх написання.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

1. Хвилинка-веселинка.

– Дайте відповіді на жартівливі запитання.

– Під яким кущем сидить зайчик у дощ? (Під мокрим.)

– Яким ключем не відчиниш двері? (Журавлиним, нотним.)

– Яким гребінцем не розчешеш волосся? (Тим, що у півня на голові.)

2. Спостереження над мовним матеріалом.

Ховатися за будинком, з’являтися над горизонтом, брат із сестрою, Мишко з Івасем, доріжка перед школою, звучить над краєм.

– Визначте відмінки іменників.

– Як називаються слова за, над, із, перед?

Зробіть висновок про вживання прийменників з іменниками в орудному відмінку однини.

3. Гра “Асоціація”.

– У тлумачному словнику’ читаємо.

Асоціація: І. Добровільне об’єднання осіб або організацій.

2. Зв’язок між уявленнями, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття викликає інше.

– Нас цікавить друге значення цього слова. Наприклад, художник асоціюється з картиною.

Продовжіть гру.

Письменник – (з книгою), композитор – (з піснею),

Драматург – (з пєсою), футболіст – (з м’ячем),

Кухар – (з їжею), Аладін – (з лампою),

Пожежник – (з вогнем), Кирило Кожум’яка – (з мечем),

Поет – (з віршем), Котик – (з Півником).

– Зверніть увагу, у якому відмінку ужиті іменники, які ви запропонували. (В орудному.)

– Сьогодні на уроці ми знову вивчатимемо орудний відмінок, а саме які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Вправа-дослідження (вправа 134).

А) Бесіда за змістом твору.

– Про які професії ви дізналися із учнівського твору?

– Які професії подобаються вам?

Б) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.

[Інжеине? р] – спеціаліст із вищою технічною освітою.

Інженер-механік. Інженер-електрик. Військовий інженер.

Словосполучення. Грамотний, талановитий, майбутній, молодий, український… інженер. Працювати інженером. Звернутися до інженера.

Речення. Інженери розробили нові моделі верстатів. Мій тато працює інженером на комбайновому заводі.

В) Виконання мовного завдання.

– Випишіть з тексту іменники чоловічого роду на – р в орудному відмінку.

– Які закінчення мають ці іменники?

Г) Формулювання висновку про правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини.

– Чи співпадає ваш висновок із правилом на с. 70?

Г) Засвоєння правила, с. 70.

2. Творча вправа (вправа 135).

А) Вправа “Крісло автора”.

– Розкажіть, ким ви мрієте стати у майбутньому.

Б) Списування першого абзацу з використанням орфографічного словника.

В) Міні-твір.

– Складіть і запишіть кілька речень про професію своїх батьків. Старайтесь у реченнях уживати іменники в орудному відмінку однини.

Фізкультхвилинка.

3. Вибірковий диктант.

– Випишіть іменники чоловічого роду на – р у стовпчик і поставте їх в орудному відмінку однини.

– Перевірте себе за орфографічним словником.

Лаком і фарбою

Пахне маляр,

Глиною – муляр,

Замазкою – скляр.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник слюсар чи кресляр

Всі називають головною

Одну професію – школяр.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Робота із загадками.

– Відгадайте, про які професії йдеться, чим вони корисні.

– У пору літню, в час осінній,

Навесні – в гарячий час

Косять, жнуть вони і сіють,

Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)

– Першим стрічає він сонце у місті.

Двір наш і вулиця – глянь, які чисті!

Будеш на вулиці, біля будинку –

Знаю: не кинеш ти навіть смітинку! (Двірник)

– Хто розносить нам листи,

Телеграми і газети?

Ой, важка у нього ноша!

Діти, хто він? (Листоноша)

– Він нам, як мама, дорогий,

Він хоче нас навчити

Любити край чудовий свій –

Це мудрий наш… (учитель).

– Запишіть відгадки, поставивши їх в орудному відмінку однини. Позначте закінчення.

VI. Підсумок уроку.

1. Вправа “Інтерв’ю”.

– Які закінчення можуть мати іменники чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку?

– Як слід перевіряти їх правопис?

2. Гра “Розсипалось слово”.

– Прочитайте слова, переставивши літери.

Капер (пекар), еслятр (тесляр),

Фремер (фермер), алямр (маляр),

Карупер (перукар), ухарк (кухар),

Нержеін (інженер), іаклр (лікар).

– Поставте слова в орудному відмінку однини, перевіривши себе за орфографічним словником.

3. Мовна цікавинка.

Тобі цікаво буде знати, що:

Усі назви осіб на – яр

У іменниках на – ар

Скляр

Тесляр у Р. в – – а

Весляр а О. в. – – ем

Бетоняр

А лише 4 назви осіб разом з усіма іншими іменниками

Маляр

Муляр у Р. в. – – а

Столяр в О. в. – – ом

Ювіляр

Футляр

Формуляр

Аптекар

Перукар

Кобзар

Лікар

Бондар у Р. в. – – я

Шахтар в О. в.- – ем

Календар

Секретар

А також

Ігор

Якір

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем (рубрика “Слово про слово”).

С. 70 – правило, вправа 136.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на - Плани-конспекти уроків по українській мові


Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на