Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ

УРОК № 4

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту

Мета: дати учням загальне уявлення про текст, навчити визначати ознаки тексту, складати простий план; навчати складати зв’язні висловлювання (перекази); розвивати пам’ять; виховувати мовленнєву культуру.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашньої вправи.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. робота з текстом.

(Учитель роздає учням аркуші з надрукованим текстом.) Завдання: прочитати два тексти. В якому з них речення зв’язані за змістом? Який із записів – текст, а який – простий набір речень?

А) Справжня любов до своєї країни немислима без любові до своєї мови. (К. Паустовський.) Де не загинуло слово, там і справа ще не загинула. (О. Герцен.) Мова – це історія народу, мова – це шлях цивілізації. (О. Купрін.) Людина, байдужа до своєї мови,- дикун. (К. Паустовський.)

Б) Найперша і найголовніша

ознака народу – це його мова. Могутність мови – це духовна могутність народу. Народ дає мові силу й красу. Він сам у піснях творить зразки неперевершеної поезії, а його таланти високо підносять рідне слово, вплітаючи у вінок своєї і світової культури найпишніші троянди. (М. Шумило.)

2. Слово вчителя.

Текст – це висловлювання із зв’язаних за змістом речень, об’єднаних спільним змістом (темою) та основною думкою. Тема – це те, про що (про кого) розповідається в тексті. Основна думка тексту – це те головне, що хотів сказати автор, у чому хотів переконати читачів, те, до чого він закликає, чого навчає.

У назві тексту, як правило, відбивається його тема або основна думка.

На відміну від окремого речення, яке висловлює думку, текст розвиває її: кожне наступне речення додає щось нове до вже відомого. Послідовність речень у тексті підпорядкована розкриттю теми.

Речення зв’язуються одне з одним за допомогою інтонації та інших засобів зв’язку.

3. Робота за підручником.

Вправа 31 (усно).

4. Робота біля дошки і в зошитах.

Завдання: подані речення записати в такій послідовності, щоб вони утворили текст. Визначити його тему й основну думку. Дібрати заголовок.

Розсердилися ті та як накинулися на царя звірів! Нічого не допомогло! Так комарі провчили лева, щоб не хизувався силою і не зневажав менших за себе. Лев і хвостом махав, і лапами дригав, і зубами клацав. Одного разу лев почав сміятися з комарів, що вони малі й безсилі. Як почали його кусати. Довелося йому просити в комах пробачення.

(З народної казки.)

5. Робота за підручником.

Завдання: розглянути матеріал підручника про те, як будується текст, с. 17.

6. Слово вчителя.

Тема тексту розкривається поступово, у мікротемах. Мікротема – частина однієї загальної теми.

Абзац – частина тексту, об’єднана мікротемою.

План тексту складають для того, щоб виділити у змісті найважливіше, розкрити послідовність викладу думок. За планом легше переказати текст, написати твір.

7. Усний переказ тексту.

Завдання: прослухати текст, дібрати заголовок, визначити тему та основну думку, скласти план. Усно переказати текст.

У лісі жив ведмідь, пихатий та грубий. Одного разу лежав він голодний, під дубом і дивився, як грається маленька білочка. Переборюючи голод, він заснув. А білочка необачно стрибнула на гнилий сучок. Він відламався, і вона впала просто у ведмежі лапи. Ведмідь схопив здобич. Але білочка почала благати ведмедя, щоб той її відпустив. Говорила, що колись ведмедеві у пригоді стане. На це господар лісу засміявся і відкинув білочку геть. Вона весело пострибала знову на дерево. Ведмідь почвалав по лісі. Аж бачить: лежить м’ясо. Схопив його лапою, а петля затяглася. Ведмідь страшенно заревів. Почула це білочка, швиденько пристрибала, перегризла петлю і звільнила ведмедя з полону. Отже, маленьке, а може зробити діло важненьке.

(З народної казки.)

Орієнтовний план

1) голодний ведмідь.

2) Необачність білочки.

3) Насмішка господаря лісу.

4) Петля затяглася.

5) Допомога білочки.

V. домашнє завдання

Підручник, § 4, вправа 35.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту - Плани-конспекти уроків по українській мові


Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту