Мета: ознайомити учнів з прийомами утворення чисел другої сотні, назвами круглих сотень; формувати вміння розв’язувати задачі, що містять знаходження невідомого зменшуваного; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати математичне мовлення, пам’ять, увагу; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Робота в парах (с. 57, завдання 386)
3. Робота за нумераційною таблицею (с. 57, завдання 389)
– Назвіть одиниці першого
– Прочитайте числа, записані в таблиці.
– Скільки в числі 199 сотень? десятків? одиниць?
4. Математичний диктант
– Запишіть число, в якому 1 сот. 4 дес., 7 од.; 1 сот. 6 дес., 8 од; 1 сот, 8 од; 1 сот. 9 дес.
– Запишіть найменше трицифрове число.
– Запишіть число, попереднє до числа 145.
– Запишіть наступне число до числа 169.
– Запишіть “сусідів” числа 140.
Відповіді: 147; 168; 108; 190; 100; 144; 170; 139; 141.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з утворенням числа 200, будемо вчитися записувати числа третього розряду, розв’язувати
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення нового матеріалу
1) Утворення числа 200 (с. 58, завдання 390).
– Яке число йде за числом 199?
– Як утворили число 200? (199 + 1)
2) Утворення і назви чисел третього розряду.
Пояснення вчителя з опорою на завдання 391 (с. 58)
– Ми навчилися лічити і читати числа до двохсот. Кожне наступне число ми одержували способом додавання одиниці до попереднього. Таким чином можна лічити до трьохсот, чотирьохсот і т. д. Але це забере багато часу. Далі будемо утворювати числа із сотень, десятків і одиниць.
Одноцифрові числа від 1 до 9 називаємо числами першого розряду; 10; 20; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90 – числами другого розряду. До чисел третього розряду належать ті, що складаються з однієї, двох, трьох, чотирьох, п’яти, шести, семи, восьми і дев’яти сотень.
– Розгляньте уважно утворення чисел кожного розряду за підручником.
– Прочитайте назви чисел третього розряду.
– Зверніть увагу, якщо до числа 900 додати 100, одержимо число, яке називається тисяча.
Тисяча – перше число четвертого розряду.
2. Первинне закріплення
1) С. 57, завдання 387 (з коментуванням).
– Розкладіть числа на розрядні доданки.
2) С. 57, завдання 388.
– Утворіть число із розрядних доданків.
3) Розв’язування прикладів.
100 + 100
400 + 100
600 + 100
800 + 100
4) Для допитливих.
– Розв’яжіть рівняння.
100 + х + 5 = 165
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 58, завдання 392)
Аналіз умови задачі.
– Що відомо? Що невідомо?
Під час повторного читання задачі учні складають схему.
[ ] – [ ] = ?, у 3 рази >
– Які компоненти невідомі? (Зменшуване, різниця)
– Як знайти невідоме зменшуване?
– Що сказано в задачі про різницю? (у 3 рази більше, ніж від’ємник)
– Як знайти різницю? (Множенням)
Сильніші учні записують розв’язання задачі самостійно, виразом. Решта учнів розв’язують задачу за допомогою плану.
1) Скільки консервів залишилось у туристів?
2) Скільки банок консервів купили туристи?
2. Творча робота над задачею
– Замініть число 3 числом 5.
– Чи зміниться розв’язання задачі? Доведіть, чому ви так уважаєте.
– А відповідь?
3. Самостійна робота (с. 58, завдання 393)
– Обчисліть значення виразів, у яких останньою є дія ділення.
4. Завдання з логічним навантаженням
– Які монети ви знаєте? (1 к.; 2 к.; 5 к.; 10 к.; 25 к.; 50 к.)
Діти утворюють можливі варіанти: 101 к.; 102 к.; 105 к.; 110 к.; 125 к.; 150 к.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– На які три групи розподіляються вивчені нами числа?
– Назвіть будь-яке число першого, другого, третього розряду.
– Полічіть десятками від 10 до 100; сотнями від 100 до 1000.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 59, завдання 395; 396.